Obserwatorium Miejskie w Madrycie
Rok realizacji: 2019 - terazW Madrycie powstaje Obserwatorium Miejskie (El Observatorio de la Ciudad) – ciało opiniodawczo-doradcze złożone z losowo wybranych mieszkańców. Członkowie obserwatorium będą spotykać się cyklicznie i dyskutować o sprawach miasta, by wypracowywać dla urzędników miejskich rekomendacje i sugestie działań do podjęcia, wpływając w ten sposób na realizację różnych madryckich polityk.
Esencja procesu
Inicjatywa | Obserwatorium Miejskie (El Observatorio de la Ciudad) |
Miejsce/czas | Madryt (Hiszpania), od 2019 roku |
Narzędzia | cykliczne obrady członków obserwatorium |
Opis procesu
W skład obserwatorium wejdą osoby wybrane w drodze dwukrotnego losowania. Pierwsze losowanie, które odbyło się w lutym 2019 roku, wskazało 30 tysięcy osób, do których urząd przesłał listowne zaproszenie do udziału w pracach obserwatorium. Spośród osób, które pozytywnie na nie odpowiedzą, w marcu 2019 roku wybranych zostanie 49 mieszkańców i mieszkanek w różnym wieku i żyjących w różnych częściach Madrytu. Członkowie obserwatorium będą obradować co najmniej osiem razy w roku (w soboty), a za udział w każdym ze spotkań będą wynagradzani dietą w wysokości 65 euro (podobnie jak członkowie komisji wyborczych). Przewodnictwo w obserwatorium sprawować będzie osoba wybrana spośród jego uczestników na trzyletnią kadencję.
Obserwatorium Miejskie powołał do życia wydział odpowiedzialny m.in. za obszar partycypacji obywatelskiej (Área de Gobierno de Participación Ciudadana, Transparencia y Gobierno Abierto). Jego powstanie zainspirowały panele obywatelskie utworzone m.in. w takich w krajach jak Kanada, Australia czy Irlandii, w których mieszkańcy zajmowali się konkretnymi problemami (np. kwestią prawa do aborcji).
Źródła informacji
- www.madrid.es
- gacetinmadrid.com (artykuł z 31.10.2018)
- www.europapress.es (artykuł z 29.01.2019)
- elpais.com (artykuł z 5.02.2019)