Techniki

Kialo – platforma do prowadzenia dyskusji on-line

Kialo to (obecnie darmowe) narzędzie wspomagające dyskutowanie w internecie. W języku esperanto kialo może oznaczać rację, powód lub rozum – autorom narzędzia zależało właśnie na tym, by internetowe rozmowy stały się bardziej rzeczowe i opierały się na logicznym rozumowaniu i przemyślanej argumentacji.

Esencja narzędzia

Do czego służy? do prowadzenia ustrukturyzowanej, rzeczowej dyskusji on-line
Czego wymaga?
 • dostępu do internetu
 • konta na stronie kialo.com
Ile kosztuje? (obecnie) narzędzie jest darmowe
Dla kogo? dla osób chcących rozpocząć/prowadzić dyskusję on-line (istnieje również wersja Kialo Edu przeznaczona dla społeczności szkolnych i akademickich)

Kialo pozwala na prowadzenie dyskusji on-line w jednej z dwóch form: stawiania tez w odpowiedzi na jedno centralne pytanie (multi thesis discussion) albo szukania argumentów potwierdzających lub podważających centralną tezę (single thesis discussion). Przykładowe dyskusje prowadzone w obu formach widnieją na poniższej grafice.

single vs multi thesis discussion
Formy prowadzenia dyskusji w Kialo, po lewej – multi thesis discussion, po prawej – single thesis discussionŹródło: support.kialo-edu.com

W dyskusjach prowadzonych w Kialo użytkownicy mogą nie tylko dodawać swoje odpowiedzi na centralne pytanie (w multi thesis discussion) albo argumenty za i przeciw (w single thesis discussion), lecz także sugerować zmiany, komentować wypowiedzi innych osób oraz nadawać im rangi odzwierciedlające ich wagę/znaczenie w dyskusji.

Opis narzędzia

Tworzenie dyskusji

Każdy użytkownik Kialo może utworzyć swoją dyskusję. Najpierw należy wybrać jej formę (single lub multi thesis discussion), określić temat i wskazać język, w jakim będzie prowadzona. Oprócz tego użytkownik może dodać do dyskusji: zdjęcie ilustrujące temat i tagi pomagające w późniejszym wyszukiwaniu dyskusji, a także informacje wprowadzające do dyskusji (np. podstawowe założenia, kluczowe dane, bibliografię).

Na tym etapie można też zdecydować, czy uczestnicy dyskusji będą mieć prawo nadawania rang argumentom używanym w dyskusji.

discussion

Tworzenie dyskusji. Źródło: www.kialo.com

Argumenty

Żeby dyskusja zachowała czytelną strukturę i była rzeczowa, argumenty dodawane przez uczestników powinny:

 • skupiać się na jednym wątku,
 • być opisane prosto i zwięźle (w maks. 500 znakach),
 • nie powielać wcześniej dodanych argumentów,
 • o ile to możliwe i zasadne, podawać źródło przytoczonych danych.

Drzewo argumentów

W Kialo każda dyskusja ma swoje drzewo argumentów, które obrazuje treść dyskusji. Drzewo w graficznej i interaktywnej formie prezentuje wszystkie argumenty przedstawione w dyskusji oraz zależności między nimi.

W przykładzie z poniższej grafiki, w którym dyskusja skupia się na tezie „ananas nadaje się na pizzę”, widać, jak do wybranego argumentu odnoszącego się wprost do tej tezy („ananas na pizzy to zniewaga wobec włoskich źródeł pizzy”) użytkownicy dodali argumenty za i przeciw odnoszące się bezpośrednio do niego, a nie do wyjściowej tezy.

Argumenty użyte w dyskusji można przenosić w obrębie drzewa argumentów (jeśli ma się do tego uprawnienia), dzięki czemu staje się bardziej uporządkowana i czytelna dla wszystkich, którzy w niej uczestniczą.

argument tree

Drzewo argumentów w dyskusji na temat… pizzy z ananasem. Źródło: www.kialo.com

Statystyki i infografika

Dla dyskusji w Kialo automatycznie powstają statystyki z najważniejszymi informacjami (liczbą uczestników, wyświetleń dyskusji, argumentów i oddanych na poszczególne argumenty głosów) oraz gwiaździsta infografika, która przedstawia wszystkie argumenty w dyskusji (wraz z ich rangą uzyskaną w głosowaniu odwzorowaną dwoma kolorami o różnym natężeniu).

topology infographics

Infografika obrazująca dyskusję na temat pizzy z ananasem (im bardziej natężony kolor, tym wyższą rangę w dyskusji ma dany argument). Źródło: www.kialo.com

Głosowanie

Każdemu argumentowi użytemu w dyskusji użytkownicy mogą przypisać rangę/znaczenie. Te z nich, które w ocenie uczestników dyskusji są najmocniejsze, automatycznie będą pojawiać się na górze zestawienia wszystkich argumentów.

voting

Argumenty w dyskusji na temat… pizzy z ananasem. Źródło: www.kialo.com

Role użytkowników

W Kialo użytkownicy mogą mieć jedną z pięciu ról:

 • właściciel – jest twórcą dyskusji,
 • administratorzy – mają uprawnienia związane z zarządzaniem dyskusją, tzn. mogą m.in. modyfikować ustawienia dyskusji, zmieniać role innych użytkowników i zapraszać nowych, akceptować argumenty i komentarze oraz odsyłać je do sprawdzenia,
 • redaktorzy – mogą tworzyć, edytować, przenosić i usuwać wszystkie argumenty w dyskusji, a także oznaczać argumenty wymagające sprawdzenia,
 • piszący – mają prawo do tworzenia, przenoszenia, edytowania lub usuwania własnych argumentów, a także ich łączenia w innych miejscach dyskusji, mogą też komentować wszelkie argumenty w dyskusji i wysyłać wiadomości na czacie,
 • obserwatorzy – mają ograniczone prawo do dyskusji, ale mogą głosować nad wszystkimi argumentami.

Filmowa instrukcja

 Źródła informacji

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony