Techniki

21st century town meeting

Do czego pasuje? wykorzystywana do bardzo różnych celów; przedmiot działań może mieć złożony i szerszy charakter (np. stworzenie programu społecznego lub strategii rozwoju miejscowości)
Ile trwa? ▪ czasochłonna
▪ wymaga zorganizowania dużego i technicznie zaawansowanego spotkania
Czego wymaga? ▪ dosyć wysokich nakładów finansowych
▪ kosztów organizacji dużego spotkania
▪ zapewnienia sprzętu (komputery, połączenie sieciowe)
▪ odpowiedniego lokalu (który pomieści dużą liczbę uczestników)
Czego potrzebuje? ▪ odpowiedniej liczby przeszkolonych moderatorów
▪ ekspertów do grupy planistycznej: urbanistów, architektów, lokalnych specjalistów
Kto może partycypować? szeroka grupa osób (od 100 do kilku tysięcy) dobrana przez organizatorów, według ustalonych kryteriów

Opis techniki

Jest to technika łącząca cechy głosowania i deliberacji. Zazwyczaj używana jest w przypadku rozstrzygnięcia (podjęcia decyzji) w kwestii istotnej i jednocześnie posiadającej różne możliwe formy rozwiązań. Była ona wykorzystywana przy bardzo zróżnicowanych zagadnieniach m.in. dotyczących ochrony zdrowia, budżetu i finansów na szczeblu lokalnym, rozwoju miast czy działań skierowanych do młodzieży.

W spotkaniach tego rodzaju może brać udział od 100 do kilku tysięcy osób. Uczestnicy pracują w mniejszych grupach (po ok. 10 osób), prowadzonych przez moderatorów. Kwestie dyskutowane w takich mniejszych grupach syntetyzowane są przez moderatorów na ogół przy użyciu sieciowej aplikacji albo podłączonego do internetu laptopa. Kwestie wyodrębnione w ten sposób mogą być przedmiotem natychmiastowego głosowania przez wszystkich zainteresowanych. W tym celu używane są na ogół bezprzewodowe karty do głosowania.

Ważne jest, aby w tego rodzaju spotkaniu uczestniczyła możliwie szeroka grupa uczestników i interesariuszy, w tym także władz lokalnych. Rekrutowani są oni przez różnego rodzaju instytucje i organizacje. Dobór ma charakter celowy, a nie losowy. Format spotkania wzorowany jest na tradycji spotkań całej społeczności w miastach i miasteczkach New England (USA) od początku XVII w. Opisana forma 21 Century Town Meeting została opracowana i promowana jest przez organizację AmericaSpeaks.

Metoda została zastosowana m.in. przy ustalaniu ostatecznego kształtu projektów odbudowy obszaru tzw. Ground Zero w Nowym Jorku i zniszczonego w wyniku huraganu Nowego Orleanu.

Więcej informacji o metodzie i sposobach jej wykorzystania znajduje się na stronie AmericaSpeaks.

Opis techniki powstał w ramach projektu „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji w m.st. Warszawy” współfinansowanego przez Norwegię w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków budżetu Państwa, realizowanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony