Techniki

PlayDecide – karciana gra dyskusyjna

PlayDecide to strona skupiająca ponad 350 scenariuszy karcianych gier dyskusyjnych w 28 językach. Wszystkie dostępne są na licencji Creative Commons (CC BY-SA 4.0). Ich formuła polega na stworzeniu przestrzeni i podstawy do rozmowy o skomplikowanych, a nieraz i kontrowersyjnych sprawach.

play decide

Źródło: playdecide.eu

Esencja techniki

Na czym polega? zadaniem gry jest ułatwienie rozmowy i wyrażania opinii na trudne tematy, m.in. w takich dziedzinach jak: kultura, religia, mobilność, żywność czy technologia
Ile trwa? 90 minut
Czego wymaga?
  • przestrzeni, w której można zorganizować spotkanie, oraz niedużych stołów, krzeseł i podstawowych artykułów papierniczych dla uczestników gry (kartki papieru, długopisy)
  • osób, które poprowadzą spotkanie i wyjaśnią zasady gry
Ile kosztuje? wyprodukowanie kilku zestawów gry wraz z instrukcjami może kosztować maksymalnie kilkadziesiąt złotych
Dla kogo?
  • dla osób, które chcą porozmawiać na trudny dla siebie temat
  • dla przedstawicieli instytucji lub organizacji chcących wnieść kontrowersyjne kwestie do debaty publicznej

Opis techniki

Gra przeznaczona jest dla 4-8 graczy powyżej 13. roku życia. Rozgrywka trwa około 90 minut, składa się z trzech faz, a jej końcowym elementem jest głosowanie. Uczestnicy zaczynają od zapoznania się z kilkoma stwierdzeniami i opiniami na dany temat, co pozwala im sformułować swój własny pogląd. Następnie przychodzi czas na dyskusję, którą wieńczy próba podjęcia wspólnej decyzji.

Wszystkie scenariusze gier można ściągnąć po zalogowaniu się na stronę playdecide.eu.

Do pobrania

Źródło informacji


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony