Biblioteka

Strony www

Strony poświęcone partycypacji obywatelskiej

participedia.net

Participedia.net

Portal, skonstruowany na platformie Wiki, który zbiera wiedzę dotyczącą partycypacji. Może być pomocna w dotarciu do teoretycznych informacji związanych z tą dziedziną. Pozwala także edytować poszczególne wpisy lub uzupełniać zasób wiedzy o nowe wiadomości.

Participedia.net ma też fanpejdż na Facebooku.

iopd

International Observatory on Participatory Democracy (IODP)

IOPD to istniejąca od 2001 roku sieć przedstawicieli miast, organizacji i instytucji badawczych zainteresowanych wymianą doświadczeń w zakresie demokracji uczestniczącej. IODP organizuje międzynarodowe konferencje poświęcone temu tematowi i corocznie przyznaje samorządom lokalnym wyróżnienia za najlepsze praktyki w partycypacji obywatelskiej (Best Practice in Citizens’ Participation).

Na stronie IOPD można znaleźć m.in. opisy ciekawych procesów partycypacyjnych i publikacje dotyczące partycypacji.

IOPD ma też fanpejdż na Facebooku.

involve

INVOLVE

Strona brytyjskiej organizacji INVOLVE zajmującej się partycypacją obywatelską. Można na niej znaleźć bazę wiedzy o podstawowych terminach związanych z partycypacją, zasadach procesów partycypacyjnych oraz o ich planowaniu, realizacji i ewaluacji. Ponadto na stronie znajdują się:

INVOLVE ma też fanpejdż na Facebooku.

Partizipation.at

Austriacka strona poświęcona partycypacji obywatelskiej, posiadająca również angielską wersję językową. Można na niej znaleźć zbiór publikacji poświęconych tematyce partycypacji oraz opisy różnych technik partycypacyjnych wraz z ciekawymi przykładami ich zastosowań.

Strony poświęcone poszczególnym technikom partycypacji

www.americaspeaks.org

Strona poświęcona projektom prowadzonym przez organizację America Speaks, zajmującą się przede wszystkim działaniami z zakresu demokracji deliberatywnej (uczestniczącej). Większość procesów wykorzystuje skonstruowaną przez nich technikę 21th Century Town Meeting ™. Strona dostarcza ciekawych i szczegółowych informacji dotyczących zrealizowanych projektów. Może także być źródłem ogólnej wiedzy na temat sposobu realizacji działań partycypacyjnych w Stanach Zjednoczonych.
Organizacja posiada także swój profil na Facebooku.

www.peoplepowered.org

People Powered to międzynarodowa sieć liderów i liderek z kilkudziesięciu krajów na świecie, którzy pracują nad rozwojem metod partycypacyjnych w demokracji. Sieć wspiera zarówno organizacje jak i osoby, które interesują się tematem partycypacji, chcą prowadzić budżety partycypacyjne, wspólnie wypracowywać ważne dokumenty czy organizować narady i spotkania obywateli i obywatelek. People Powered określa się jako globalny hub (z ang. centrum) na rzecz demokracji uczestniczącej.

www.charretteinstitute.org

Portal Narodowego Instytut Charette umożliwia dostęp do szczegółowych informacji dotyczących metody charette, zasad jej stosowania, wskazówek na temat realizacji działań z wykorzystaniem tej techniki. Jest również źródłem opisu ciekawych przykładów realizacji takich procesów. Organizacja posiada również swój profil na Facebooku.

www.jefferson-center.org

Strona organizacji Jefferson Center będącej twórcami i właścicielami licencji do metody sądów obywatelskich. Na portalu można znaleźć szczegółowe informacji przybliżające tę technikę oraz zasady jej skutecznego zastosowania. Można także dotrzeć do przeszłych oraz aktualnie realizowanych projektów z zastosowaniem sądów obywatelskich.

www.cdd.stanford.edu

Strona Centrum Demokracji Deliberatywnej – organizacji posiadającej wyłączne prawa do techniki Sondażu Deliberatywnego. Portal poświęcony jest tej tematyce oraz projektom zrealizowanym z jej zastosowaniem (można za jej pośrednictwem dotrzeć do szczegółowych informacji na temat tych procesów, finalnych raportów).

Strony poświęcone partycypacyjnemu planowaniu przestrzeni

projectforpublicspaces

Project for Public Spaces

Amerykańska organizacja zajmująca się gromadzeniem wiedzy, edukowaniem oraz przeprowadzaniem procesów związanych przede wszystkim z rewitalizacją przestrzeni miejskich. Na stronie można znaleźć opisy ciekawych projektów, jak również zbiór publikacji i artykułów poświęconych tej tematyce.

Project for Public Spaces ma też fanpejdż na Facebooku.

Community Planning

Strona poświęcona planowaniu przestrzeni. Choć nie jest już aktualizowana, dostarcza wielu przydatnych informacji na temat technik możliwych do zastosowania w procesach partycypacyjnych dotyczących przestrzeni.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony