Bez lania wody. Narady gminne w remizach OSP

We współpracy z Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Fundacją Sendzimira, rozpoczynamy pilotażowy projekt, którego celem jest przeprowadzenie cyklu narad lokalnych o tym, jak mądrze gospodarować gminnymi zasobami wodnymi.

Narady to otwarte spotkania umożliwiające mieszkankom i mieszkańcom wspólną, merytoryczną rozmowę na ważną dla ich społeczności kwestię. Pozwalają na zebranie doświadczeń i poglądów mieszkańców o konkretnym problemie – to rozmowa poprzedzająca wypracowanie rozwiązań i podjęcie działania. 

Wierzymy, że w Polsce jest wiele spraw zasługujących na obywatelską refleksję i troskę, które powinny stanowić podstawę dla przygotowanych rozwiązań. W pilotażu chcemy sprawdzić, czy sieć OSP pokrywająca cały kraj, może być oparciem dla regularnie odbywających się lokalnych rozmów o ważnych sprawach.

Jedną z takich spraw jest na pewno kwestia wody i związanych z nią problemów – susz, podtopień, jej dostępności i jakości.

Na początku projektu wraz z Fundacją Sendzimira, partnerem merytorycznym, opracujemy podręcznik i scenariusz narady dotyczącej gospodarowania wodą w gminie. Następnie przeszkolimy grupę 20 wyrekrutowanych przez ZOSP RP strażaków, którzy do końca listopada, przy naszym wsparciu, przeprowadzą spotkania o wodzie w swoich społecznościach. Zakładamy, że w ramach pilotażu odbędzie się min. 10 narad gminnych na ten temat. 

Czas trwania: sierpień – grudzień 2023 r.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Pawłowska

Zespół po stronie Stoczni: Agata Bluj

Projekt jest realizowany w partnerstwie z Fundacją Sendzimira i Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony