Wiadomości | 18 listopada 2022 r.

Partycypacja w priorytecie konkursu NOWEFIO

Ruszył nabór wniosków na edycję 2023 Rządowego Programu NOWEFIO na lata 2021-2030. Jego celem jest zwiększenie zaangażowania obywateli i obywatelek oraz organizacji pozarządowych w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym oraz wzmocnienie instytucjonalne sektora obywatelskiego w Polsce. Temat partycypacji wybrzmiewa zwłaszcza w priorytecie trzecim (Organizacje obywatelskie w życiu publicznym), który mówi m.in. o zwiększaniu obecności organizacji obywatelskich w życiu publicznym, wspieraniu dialogu obywatelskiego, procesów konsultacji i tworzeniu forum debaty publicznej. Termin składania wniosków upływa 12 grudnia.

Czytaj dalej

Nowości na stronie,Wiadomości | 24 listopada 2022 r.

Model budowania dialogu krok po kroku. Przewodnik

Prowadzicie czasami rozmowy o ważnych lokalnie sprawach? Chcecie wiedzieć więcej jak prowadzić dobry dialog w swojej społeczności? Szukacie narzędzi do zaplanowania i przeprowadzenia takiej rozmowy? Polecamy „Model budowania dialogu krok po kroku. Praktyczny przewodnik o tym, jak tworzyć przestrzeń do dobrej rozmowy w lokalnych społecznościach” – publikację, która powstała w ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) „Jak rozmawiać?”.

Czytaj dalej

Nowości na stronie,Wiadomości | 10 listopada 2022 r.

Jak wspólnie budować dialog wokół decyzji przestrzennych w gminach? [publikacja]

Fundacja WiseEuropa w partnerstwie z Fundacją Stabilo zrealizowały projekt, w ramach którego wsparły 21 gmin w przeprowadzeniu konsultacji dotyczących kształtowania przestrzeni. Jednym z efektów tego projektu jest publikacja, którą zamieszczamy poniżej. Przedstawia ona przebieg samego projektu, ale mówi także o systemie planowania przestrzennego w Polsce oraz o tym, jak dobrze prowadzić konsultacje wokół przestrzeni w gminie.

Czytaj dalej

Nowości na stronie,Wiadomości | 4 października 2022 r.

Wytyczne OECD dla procesów partycypacji obywatelskiej

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przygotowała rekomendacje dotyczące procesów angażujących obywatel(k)i. Powstały one z myślą o osobach pracujących w urzędach i innych instytucjach publicznych. Wytyczne opisują dziesięć kroków projektowania, planowania, wdrażania i ewaluacji procesu partycypacji obywatelskiej oraz omawiają osiem różnych metod angażowania obywateli i obywatelek, a tym konsultacje społeczne, monitoring obywatelski czy budżet partycypacyjny. W publikacji można znaleźć przykłady takich procesów i praktyczne wskazówki zebrane i opracowane przez OECD. Publikacja jest dostępna wyłącznie w języku angielskim.

Czytaj dalej

Wiadomości | 24 października 2022 r.

Konferencja o demokracji uczestniczącej w Grenoble

7-10 grudnia, w położonym na wschodzie Francji mieście Grenoble, odbędzie się konferencja IOPD (The International Observatory on Participatory Democracy). Będzie to kolejny coroczny zjazd organizacji i instytucji z całego świata, które podzielą się swoimi doświadczeniami w rozwijaniu, wdrażaniu i rozpowszechnianiu demokracji uczestniczącej na poziomie lokalnym w celu pogłębiania demokracji w swoich miastach. Już po raz 21. na to spotkanie zjadą się eksperci i ekspertki w dziedzinie partycypacji, jak i liderzy/liderki polityczni, dla których ważna jest demokracja uczestnicząca. Będzie to również okazja do promowania współpracy miast i organizacji międzynarodowych w obszarze demokratycznych innowacji. Zapisy na wydarzenie trwają.

Czytaj dalej


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony