Wypalenie i regeneracja – warsztaty dla urzędników i urzędniczek zajmujących się partycypacją

 

Zapraszamy urzędniczki i urzędników “od partycypacji” na regenerujący cykl spotkań o prewencji wypalenia zawodowego, na którym przyjrzymy się naszym przekonaniom, emocjom i ciału. Każda osoba będzie mieć okazję do sprawdzenia, jak pracuje, a jak odpoczywa. Wspólnie w grupie wymienimy się doświadczeniami, przyjrzymy się temu co zwiększa, a co zmniejsza ryzyko wypalenia w naszej codziennej pracy. 

Kogo zapraszamy do udziału
Warunki uczestnictwa
Zapisy
Program
Kontakt

Na cykl składa się:

 • weekendowy zjazd w terminie od 8 grudnia (piątek) od godz. 18.30 do 10 grudnia (niedziela) do godz. 13.00 w Zagrodzie Ojrzanów (ok. 30 km na południe od Warszawy)
 • dwa 1,5 godz. spotkania on-line, do wyboru w terminach (można przypisać się wyłącznie do jednego zestawu dat):
  • 8 i 22 stycznia 2024 r. (poniedziałki) od 20.00-21.30,
  • 9 i 23 stycznia 2024 r. (wtorki) od 20.00-21.30,
  • 11 i 25 stycznia 2024 r. (czwartki) od 20.00-21.30.

Kogo zapraszamy do udziału? 

Warsztaty dedykujemy urzędniczkom i urzędnikom zajmującym się partycypacją obywatelską w samorządzie, czyli osobom, które planują, koordynują i prowadzą konsultacje społeczne, budżet obywatelki (partycypacyjny) lub odpowiadają za inne włączające mieszkańców mechanizmy współdecydowania od co najmniej 2 lat.

Warunki uczestnictwa

Zależy nam, aby uczestnicy i uczestniczki w pełni skorzystali z przygotowanej przez nas propozycji warsztatów. Dlatego warunkiem uczestnictwa jest:

 • obecność na wszystkich spotkaniach cyklu od początku do końca (zjeździe 8-10.12.2023 r. w Zagrodzie Ojrzanów, uczestnictwo w dwóch spotkaniach on-line w styczniu 2024 r.)
 • podczas spotkań on-line: zapewnienie czasu i przestrzeni na spokojną nierozproszoną innymi czynnościami rozmowę, sprzęt pozwalający na rozmowę on-line z włączoną kamera i dźwiękiem, stabilny intenret.

Podczas zjazdu 8-10.12.2023r. w Zagrodzie Ojrzanów wszystkim uczestnikom i uczestniczkom zapewnimy pełne wyżywienie oraz nocleg w pokojach 2-3 osobowych. Zapewniamy też zwrot kosztów dojazdu na spotkanie do wysokości kosztu podróży na trasie pokonywanej przez uczestnika/czkę 2 klasy komunikacji zbiorowej.

Z Warszawy do Zagrody Ojrzanów w piątkowe popołudnie i w drodze powrotnej do Warszawy w niedzielę bezpośrednio po zakończonych zajęciach zorganizujemy bus umożliwiający dogodne przemieszczenie się z/na transport do miejsca zamieszkania uczestników i uczestniczek.

Zapisy

Na warsztaty należy zgłosić się przez formularz zapisu do 28 listopada (wtorek).

Liczba miejsc jest ograniczona: chcemy zapewnić kameralne warunki rozmowy, dlatego grupa uczestniczek i uczestników będzie nie większa niż 20 osób.

Informację o przyjęciu do uczestnictwa w cyklu spotkań prześlemy 30 listopada (czwartek).

Kolejność nadsyłania zgłoszeń nie będzie decydująca, grupę skomponujemy na podstawie różnych kryteriów, m.in. miejscu zamieszkania (chcemy, by uczestnicy i uczestniczki pracowali w różnych częściach Polski), nie możliwy będzie udział osób pracujących w tym samym urzędzie, czy też osób będących w zależności zawodowej.

Zrobimy listę rezerwową  –  jeśli miejsca na spotkanie będę się zwalniać – będziemy zapraszać kolejne, pierwotnie niezakwalifikowane osoby. 

PROGRAM

Zjazd otwierający cykl spotkań

Oderwani od zgiełku codzienności uczestnicy i uczestniczki doświadczą, jak zatrzymanie, uważność, świadomość ciała mogą pomóc radzić sobie z trudnymi myślami i emocjami. Korzystając ze wsparcia grupy, wspólnie wypróbują aż siedem rodzajów odpoczynku. 

W ramach spotkania osoby uczestniczące:

– wymienią się doświadczeniami z pracy urzędniczej w obszarze partycypacji,

– porozmawiają o tym, co ich wypala, co wspiera, a co regeneruje,

– przyjrzą się swoim przekonaniom o pracy i regeneracji, 

– sprawdzą co ich emocje mówią o wypaleniu i czego potrzebują ich ciała,

– doświadczą, jak mogą ich wesprzeć asertywność, empatia i uważne słuchanie,

– doświadczą wsparcia grupy. 

Ramowy plan warsztatów:

Piątek, 8.12, 18.30-20.00: 

 • Wprowadzenie do warsztatów
 • Poznajemy się i budujemy wspierające relacje 

Sobota, 9.12, 9.30-18.00 (w tym godzinna przerwa na obiad)

 • Jak pracować nie eksploatując siebie. Rola empatii, asertywności i uważnego słuchania
 • Wypalenie i regeneracja – nasze doświadczenia i pigułka wiedzy
 • Przekonania na temat pracy i regeneracji – jakie mamy, skąd się biorą i co możemy z nimi robić
 • Zanim wszystko rzucisz i wyjedziesz w Bieszczady. Po czym poznaję, że nadchodzi wypalenie – ćwiczenia świadomości ciała i emocji pomagające dostrzec w porę jego symptomy 

Niedziela, 10.12, 9.30-13.00:

 • Prewencja wypalenia – jak i gdzie możemy szukać wsparcia
 • Źródła nadziei i wskazówki na przyszłość
 • Podsumowanie warsztatów 

Spotkania on-line w styczniu 2024 r.

Spotkanie będą obdywały się w mniejszych grupach, po 6-7 osób. Będą stanowiły pogłębienie wątków podjętych podczas zjazdu 8-10.12.2023 r., a także stworzą przestrzeń do przyjrzenia się na ile uczestnikom i uczestniczkom udaje się wprowadzić w życie zmiany, prowadzące do bardziej sprzyjającej regeneracji pracy i takiego trybu życia.

O prowadzących:

Przemek Dziewitek – Trener, facylitator, coach, pedagog i pracownik socjalny. Prowadzi Pracownię Praktyki Autentyczności oraz jest członkiem kolektywu trenerskiego XYZ. Absolwent Szkoły Liderów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, obecnie członek zespołu trenerskiego Szkoły Liderów. Absolwent Szkoły trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz specjalizacji coachingowej Grupy TROP. Przez wiele lat trener biznesu i akademii Grupy TROP. 

Swoje doświadczenie liderskie zdobywał jako aktywista lokalny i rzecznik idei partycypacji obywatelskiej. Prowadził Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska, które zainicjowało krakowski Budżet Obywatelski i liczne procesy partycypacyjne w samorządzie. 

Prowadzi warsztaty i sesje edukacji indywidualnej, zarówno na żywo jak i on-line. Wspiera pracowników, menedżerów, w rozwoju kompetencji podnoszących jakość współpracy: inteligencji emocjonalnej, pracy ze zmianą i w niepewności, rozwijania empowermentu i delegowania, pracy ze zmianą nawyków, pracy z wartościami i wizją, facylitacji, pracy zdalnej w zespołach rozproszonych, uważności.

Specjalizuje się w tematyce Autentyczności, która stanowi bazę dla budowania zdrowych relacji i osiągania spełnienia, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. 

Pracował z zespołami firm i samorządów,m.in: ABB, AMGEN, mBank, Xelion, Ernst & Young, Vestas, Fuchs Oil Corporation, Warta, 7R, Prudential, GSBK, Gino Rossi, Platinium Wellness, Interseroh, Międzynarodowe Centrum Kultury, Izba Przemysłowo – Handlowa w Krakowie, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Miasta Krakowa.

 

Ewa Stokłuskaz wykształcenia i doświadczenia socjolożka, trenerka i facylitatorka. Od 2008 r. związana zawodowo z sektorem pozarządowym, z 3-letnią przerwą na bycie urzędniczką samorządową od partycypacji w Gdyni i od wspierania wspólnot lokalnych i równego traktowania w Warszawie. Była współprzewodnicząca Rady ds. budżetu partycypacyjnego przy Prezydencie  m.st. Warszawy i członkini Rady ds. budżetu obywatelskiego w Gdyni. Projektuje i prowadzi procesy partycypacyjne oraz facylituje procesy dialogu w sprawach społecznych. Na co dzień pracuje w Fundacji Edukacja dla Demokracji. Od 12 lat (choć ma wrażenie, że widziała już prawie wszystko na tym polu i ileś razy była blisko zwątpienia w sens tego wszystkiego), wciąż wierzy w potencjał budżetu partycypacyjnego (obywatelskiego) i zapraszania ludzi do rozmowy o tym, co dla nich ważne w kontekście społeczności, w których żyją. Odeszła swego czasu od zajmowania się przede wszystkim partycypacją na rzecz pracy z innowacjami społecznymi, po czym stęskniona do partycypacji wróciła – ale już nie na cały etat. Jest członkinią zespołu Fundacji Instytut Miast Praw Człowieka, który wspiera samorządy lokalne we wprowadzaniu perspektywy praw człowieka do lokalnych polityk publicznych. W pracy trenerskiej inspiruje się myśleniem o dialogu w podejściu proponowanym przez Nansen Centre for Peace and Dialogue i Porozumienie Bez Przemocy (NVC). Absolwentka Szkoły Trenerek i Trenerów Antywypaleniowych i Dobrostanu Fundacji RegenerAkcja.

 

Marta Szaranowicz-Kusz – doktor socjologii, badaczka społeczna, facylitatorka i moderatora procesów dialogu, certyfikowana life and business coach. Od ponad dziesięciu lat związana z warszawskim sektorem pozarządowym. Współzałożycielka Fundacji Pole Dialogu, członkini zarządu tej organizacji w latach 2011-2019. Projektantka i realizatorka licznych procesów partycypacyjnych. Wspierała wprowadzenie w Polsce budżetów obywatelskich, m.in. jako członkini Rady ds. Budżetu Partycypacyjnego przy Prezydent m.st. Warszawy. Odeszła z organizacji na skutek wypalenia zawodowego. Obecnie prowadzi coaching indywidualny i coaching grupowy w duchu NVC (Porozumienia bez przemocy). Specjalizuje się w coachingu kariery dla osób, które pragną zmiany w swoim życiu zawodowym, chcą odzyskać poczucie sensu, wykorzystywać swoje talenty i mocne strony. Wspiera rodziców małych dzieci, którzy chcą ułożyć życie zawodowe w zgodzie z prywatnym. Prowadzi warsztaty o prewencji wypalenia zawodowego i regeneracji. Od 2020 roku wspiera innowatorów społecznych w inkubatorze TransferHUB. 

Kontakt

Koordynatorką cyklu spotkań jest Agata Bluj zachęcamy do kierowania do niej pytań dotyczących cyklu spotkań:abluj@stocznia.org.pl, 698 375 447.

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony