Przestrzeń Praktyków Partycypacji | 13 października 2021 r.

Podsumowanie seminarium „Zrównoważone projektowanie i partycypacja. Czy da się je połączyć?”

4 października w Marzycielach i Rzemieślnikach w Warszawie odbyło się seminarium „Zrównoważone projektowanie i partycypacja. Czy da się je połączyć?”. Spotkanie służyło przede wszystkim rozmowie i zdobyciu wiedzy na temat projektowania zrównoważonych rozwiązań w miastach i budowaniu społecznej zgody wokół nich. W programie szczególnie ważne były kwestie związane z zarządzaniem wodą i drzewami, które są kluczowe w kontekście adaptacji miast i mniejszych miejscowości do zmian klimatu.

W pierwszej części spotkania, dzięki prezentacji Anny Sierpińskiej, współzałożycielki portalu Nauka o klimacie, uczestnicy i uczestniczki mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę o najważniejsze fakty związane ze zmianami klimatu w Polsce i na świecie. Nagranie z tej części można obejrzeć poniżej.

Po tej części seminarium był czas na rozmowę o znanych uczestnikom i uczestniczkom błękitno-zielonych rozwiązaniach w miastach i gminach w Polsce (i nie tylko).

Uczestnicy seminarium przyklejają na schematyczną mapę Polski karteczki z opisami zielono-niebieskich rozwiązań

Fot. Wojtek Radwański

Drugą część spotkania rozpoczęły prezentacje zaproszonych ekspertek – dr inż. Marzeny Suchockiej (Katedra Architektury Krajobrazu SGGW) i dr Kingi Krauze (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN), podczas których opowiedziały one o sposobach na zrównoważone gospodarowanie drzewami i wodą w mieście. Prelegentki pokazały konkretne przykłady projektowania przestrzeni w Polsce i opowiedziały o tym, dlaczego temat wody i drzew w miastach jest tak ważny dla wszystkich osób w nim mieszkających i w jakim kierunku może rozwijać się infrastruktura zielono-błękitna. Nagranie obu prezentacji można obejrzeć poniżej (00:00 – prezentacja o drzewach Marzeny Suchockiej, 48:30 – prezentacja o wodzie dr Kingi Krauze).

Ostatnią częścią spotkania była praca warsztatowa, w której uczestnicy i uczestniczki zagłębili się w konkretne problemy w temacie partycypacji i zrównoważonego projektowania, z którymi mierzą się w swoich miejscowościach. W grupach wypracowali propozycje rozwiązań i sposobów radzenia sobie z istniejącymi konfliktami i wyzwaniami wokół zarządzania przestrzenią w ich otoczeniu. Ekspertki dr inż. Suchocka i dr Krauze wzięły udział w dyskusjach i wspólnie z innymi zastanawiały się nad możliwymi rozwiązaniami.

Praca grupowa uczestników seminarium

Fot. Wojtek Radwański

Bardzo dziękujemy za udział w seminarium! Po takim spotkaniu nie mamy wątpliwości, że partycypacja i zrównoważone projektowanie przestrzeni najlepiej funkcjonują, jeśli idą ze sobą w parze. Praca uwzględniająca oba te tematy jest często trudna i wiąże się z lokalnymi konfliktami, ale dzięki niej miasta i gminy mogą być bardziej dostępne dla osób w nich mieszkających i lepiej dostosowane do nieuchronnych zmian klimatycznych.

Spotkanie zrealizowaliśmy z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony