Seminaria

XV seminarium: o ewaluacji procesów partycypacyjnych

18 i 19 marca odbyło się w siedzibie Stoczni XV seminarium Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej – tym razem organizowane we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Wydarzenie poświęcone było ewaluacji procesów partycypacyjnych.

Pierwszy dzień rozpoczął się wprowadzeniem do tematu, poprowadzonym przez naszego zagranicznego gościa – Marilyn Taylor. Marylin opowiedziała o tym, jakie korzyści przynosi ewaluacja i jak przeprowadzać ją w oparciu o teorię zmiany.

Po wprowadzeniu uczestnicy mieli okazję posłuchać dwóch wystąpień prezentujących przykłady dobrych praktyk. O ewaluacji budżetu partycypacyjnego opowiedział Grzegorz Justyński z Biura ds. Partycypacji Społecznej w Łodzi. Z kolei w proces wyznaczania części miejskiego budżetu przez mieszkańców w hiszpańskiej miejscowości Figaro wprowadził uczestników Marc Parés z  Institut de Govern i Polítiques Públiques, Universitat Autònoma de Barcelona.

Po przerwie na lunch odbyła się część praktyczna, czyli warsztaty „Pierwsze kroki w planowaniu ewaluacji wybranych procesów partycypacyjnych” poprowadzone  przez Łukasza Ostrowskiego, Maję Durlik i Magdę Biejat ze Stoczni. Uczestnicy otrzymali podstawową wiedzę i starali się przełożyć ją na praktykę, przygotowując ewaluację trzech wybranych procesów partycypacyjnych. Prezentacja wykorzystywana w trakcie warsztatów – ABC Ewaluacji.

Drugi dzień rozpoczął się warsztatami: jedne poprowadziła Marilyn Taylor (temat: ewaluacja jako narzędzie zmiany), drugie – Marc Parés (opowiadając o kryteriach ewaluacji budżetu partycypacyjnego). Uczestnicy mogli podpytać ekspertów o ich doświadczenie i popracować na wybranych przez siebie przykładach. Wszystko po to, by przełożyć zagraniczne rozwiązania na polski grunt. Warsztaty Marca Parésa odbyły się w Stoczni, Marilyn Taylor – dzięki uprzejmości partnera seminarium, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – w siedzibie FISE przy ulicy Szpitalnej.

Pod koniec seminarium wszyscy zebrali się ponownie, aby zastanowić się jak przekonywać  uczestników procesu (organizatorów, władze, mieszkańców) do ewaluacji – wspólnie opracowany został język korzyści, którym można zachęcać do działań ewaluacyjnych. Wydarzenie zakończyła dyskusja podsumowująca.

Zapraszamy do zobaczenia filmowej relacji z seminarium autorstwa Filipa Koneckiego:

W BROSZURZE PODSUMOWUJĄCEJ XV SEMINARIUM umieściliśmy m.in. podsumowania dyskusji, prezentacji, warsztatów oraz polecane publikacje i przykłady działań.

Seminarium organizowane jest w ramach projektu “Kurs – Partycypacja!”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

logo + batory

Pliki do pobrania

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony