Seminaria

XII seminarium: o partycypacji w obszarze usług publicznych

23 i 24 września 2013 roku w Gdyni, w siedzibie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, odbyło się XII seminarium Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, poświęcone partycypacji w obszarze usług publicznych. Seminarium organizowane było przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” w partnerstwie z Gdyńskim Centrum Innowacji. Przedmiotem seminarium było wprowadzanie podejścia partycypacyjnego, czyli angażującego obywateli w projektowanie i recenzowanie usług publicznych.

Zapraszamy do lektury broszury podsumowującej seminarium.

W broszurze znaleźć można podsumowanie wszystkich wystąpień, które odbyły się podczas seminarium. Wśród nich najwięcej miejsca poświeciliśmy na podsumowanie wystąpień Jessie Cunnett z Patient and Public Involvement oraz  Kuby Wygnańskiego ze Stoczni. Zebraliśmy także wypowiedzi i komentarze uczestników – zostały one ujęte  w formie informacji zwrotnej.

Poniżej znajduje się opis wydarzeń podczas seminarium – wraz z dostępnymi do pobrania prezentacjami i materiałami.

Pierwszy dzień poświęcony był prezentacji rozwiązań i przykładów partycypacyjnych działań w obszarze recenzowania i projektowania usług publicznych. Każdemu wystąpieniu towarzyszyła krótka dyskusja.

Seminarium rozpoczął Kuba Wygnański (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”), przedstawiając szerszy kontekst omawianego zjawiska. W trakcie swojej prezentacji przedstawił kierunek zmian modelu rządzenia, najważniejsze powody, dla których warto angażować obywateli w proces projektowania i recenzowania usług publicznych oraz problemy, jakie tego typu działania mogą zrodzić.

Następnie zaprezentowano polskie przykłady procesów partycypacyjnych. O Panelu obywatelskim z udziałem osób starszych w Gdyni opowiedzieli Zofia Komorowska (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”) i Aleksandra Dębska-Cenian (Gdyńskie Centrum Innowacji). Jarosław Józefczyk i Katarzyna Stec (obydwoje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni) opisali ustalanie kryteriów jakości usług opiekuńczych w Gdyni. Tę część zakończyła Małgorzata Augustowska (gmina Głuchów) przedstawiając w jaki sposób tworzono strategię edukacji elementarnej w gminie Głuchów.

W drugiej połowie dnia zaprezentowane zostały zagraniczne przykłady partycypacyjnie tworzonych usług publicznych. Tę część rozpoczęła Jessie Cunnett (Patient and Public Involvement Solutions) przedstawiając swoje doświadczenia ze współpracy z instytucjami publicznymi w obszarze tworzenia wysokiej jakości usług otwartych na głos odbiorców w Wielkiej Brytanii . Maria Perchuć i Maria Nowak (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”) zaprezentowały inne zagraniczne przykłady z zakresu projektowania i recenzowania usług publicznych (materiały do pobrania).

Drugiego dnia odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy w dwóch równoległych grupach pracowali nad konkretnymi zagadnieniami i starali się wprowadzać w życie wcześniej poznane strategie działania. Mieli do wyboru warsztat o uspołecznianiu usług publicznych na przykładzie modelu “community-owned social entreprise organization” prowadzony przez Jessie Cunnett lub „Przestrzeń dla partycypacji obywatelskiej w wybranych sektorach usług publicznych”  organizowany przez Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej działającego w ramach Stoczni.

Spotkanie było rozwinięciem i pogłębieniem wątków, którym poświęcone było XI seminarium z cyklu seminariów organizowanych przez Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, w marcu br.

Oprócz zapoznania się z prezentacjami prelegentów, zachęcamy również do lektury tekstów poświęconych tematyce partycypacji w obszarze usług publicznych, których fragmenty przetłumaczyliśmy na język polski:

Etyka zaangażowania. Potencjał spółdzielni i wspólnego zarządzania w sektorze usług publicznych (tekst do pobrania)

 

Seminarium organizowane było w ramach projektu “Kurs – Partycypacja!”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

       

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony