Inne

Panel obywatelski w Bristolu (Wielka Brytania)

Rok realizacji: 1998 - teraz

Esencja projektu

Realizator Bristol City Council
Kontakt consultation@bristol.gov.uk
Cele poznanie opinii reprezentatywnej próby mieszkańców miasta w kwestiach dotyczących przede wszystkim polityki miejskiej
Działania Trzy razy w roku do ok. 2000 osób, którzy są reprezentatywną próbą mieszkańców Bristolu, wysyłane są tradycyjną pocztą lub mailem ankiety dotyczące bieżących problemów miasta. Zebrane w ten sposób opinie trafiają do wydziałów urzędu odpowiedzialnych za dane kwestie. Paneliści uczestniczą również w innych badaniach i konsultacjach organizowanych przez miasto.
Czas cykliczne – kwestionariusze wysyłane 3 razy w roku od 1998

Metoda panelu obywatelskiego wykorzystywana jest do badania opinii mieszkańców danego miasta lub regionu. Polega na cyklicznym rozsyłaniu ankiet do tej samej grupy respondentów będących reprezentatywną próbką wszystkich mieszkańców. Jest wykorzystywany w wielu regionach, między innymi w Wielkiej Brytanii (Aberdeen, Norfolk, Oxford).

Udało się nam porozmawiać z Anną McDermott, Consultation Officer w Urzędzie Miasta w Bristolu, odpowiedzialną za Bristol Citizens’ Panel, najstarszy na Wyspach panel obywatelski. Opowiedziała nam o technicznych tajnikach prowadzenia panelu i o tym kto i do czego używa jego wyników. Jak się okazało panel pełni rolę raczej wewnętrznego źródła informacji dla urzędników. Jego wyniki są udostępniane w Internecie w formie roboczych raportów. W szerszym zakresie upubliczniane są i konsultowane dopiero efekty pracy urzędników, którzy wykorzystują wyniki panelu.

Warto też zwrócić uwagę na stosunkowo niskie koszty prowadzenia takiego cyklicznego badania opinii, oszacowane przez naszą rozmówczynię na około 3000 – 4000 funtów rocznie. Z dużym prawdopodobieństwem koszt prowadzenia panelu w Polsce byłby niższy. Jak stwierdziła sama Anna McDermott jest to bardzo efektywna i opłacalna metoda, która pozwala na tworzenie polityk społecznych i programów odzwierciedlających realne potrzeby mieszkańców.

Zapraszamy do lektury dokładniejszego opisu Bristol Citizens’ Panel. Mogą Państwo również przeczytać ulotkę informacyjną o panelu oraz kwestionariusz rekrutacyjny dla uczestników.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony