Inne

Panel obywatelski w Wigan i Oxfordzie (Wielka Brytania)

Rok realizacji: 1997 - teraz

Panel obywatelski jest jedną z metod służącą do zasięgania opinii mieszkańców stosowaną w wielu brytyjskich miastach, np. Bristol, Oxford czy Wigan. Opiera się o powtarzalną ankietę, którą mierzy się stosunek obywateli do bieżącej działalność władz i administracji oraz często konsultuje się projekty na bardzo wczesnym etapie ich projektowania.

W Wigan grupa ankietowanych to ok. 1200 dorosłych osób (w wieku od 18 do 80 lat), która stale dostaje przynajmniej cztery ankiety rocznie. Często kontynuacją procesu ankietowania jest zapraszanie małej grupy ankietowanych na warsztaty i dyskusje. W Wigan w ten sposób zasięgano opinii mieszkańców w takich sprawach, jak system miejsc parkingowych, dostęp do służby zdrowia czy stan miejskich toalet, problem ze śmieceniem i sposoby rozwiązywania problemu psich kup. Więcej informacji na temat metody stosowanej w Wigan można znaleźć na stronie internetowej miasta.

W Oxfordzie stosuje się tą samą metodę, tam jednak nazwano ją Talkback Panel. Od 1997 r. cztery razy do roku 1000 mieszkańców powyżej 16 roku życia dostaje ankietę do wypełniania. Ankietę można wypełniać również on-line. Na stronach miasta cały czas jest również dostępny spis aktualnych i zakończonych konsultacji.

/autor: Artur Celiński/

Opis przykładu powstał w ramach projektu „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji w m.st. Warszawy” współfinansowanego przez Norwegię w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków budżetu Państwa, realizowanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony