Techniki

OmaStadi – gra o budżecie partycypacyjnym

OmaStadi to gra wspierająca proces budżetu partycypacyjnego w Helsinkach. Służy wspólnemu wymyślaniu pomysłów na projekty.

Gra została stworzona na zlecenie miasta w 2018 roku przez agencję Hellon zajmującą się service designem i została udostępniona na licencji Creative Commons (CC BY-NC-SA). Oznacza to, że w celach niekomercyjnych wolno ją remiksować, zmieniać i tworzyć w oparciu o nią inne utwory pod warunkiem uznania autorstwa oraz udzielenia licencji na tych samych warunkach.

omastadi_twitter

Karty do gry OmaStadi. Źródło: twitter.com/smgholliday

Esencja techniki

Na czym polega? rozmowa o potrzebach miasta i żyjących w nim osób oraz o pomysłach na ich zaspokojenie animowana różnego typu kartami
Ile trwa? 45-90 minut, zależnie od liczby uczestników
Czego wymaga? ▪ przestrzeni, w której można zorganizować spotkanie, oraz niedużych stołów, krzeseł i podstawowych artykułów papierniczych dla uczestników gry (kartki papieru, długopisy)
▪ osób, które poprowadzą spotkanie i wyjaśnią zasady gry
Ile kosztuje? wyprodukowanie kilku zestawów gry wraz z instrukcjami może kosztować kilkadziesiąt-kilkaset złotych, zależnie od jakości i rodzaju materiałów i druku
Dla kogo? mieszkańcy miasta chcący stworzyć projekt do budżetu partycypacyjnego

Opis techniki

Na grę składa się talia kolorowych kart, w tym:

  • tzw. karty wspaniałego miasta opisujące różne cechy Helsinek zmienionych przez budżet partycypacyjny (np. „Przytulne miasto” albo „Miasto pełne życia”);
  • karty oznaczające poszczególne dzielnice oraz całe miasto;
  • karty pomysłów i rozwiązań z prostymi zadaniami dla uczestników gry, które pomogą im wpaść na pomysł projektu;
  • karty mieszkańców opisujące różne grupy osób zamieszkujących Helsinki, np. matki samodzielnie wychowujące dzieci, seniorów o ograniczonej mobilności itp.;
  • tzw. dzikie karty (karty wsparcia) ze wskazówkami, jak w trakcie rozgrywki odblokować kreatywność;
  • karty ograniczeń dotyczących np. finansowych ram budżetu, dopuszczalnego charakteru projektów albo wartości, z którymi projekty muszą być w zgodzie.

Etap 0, czyli przygotowanie do gry

Uczestnicy najpierw dzielą się zadaniami – ktoś będzie odpowiadał za notowanie, ktoś inny za mierzenie czasu, kolejna osoba – za decydowanie o tym, kiedy pobrać kartę wsparcia. Następnie wszyscy zapoznają się z kartami ograniczeń.

Gra przebiega w czterech etapach, które prowadzą do powstania pomysłu na projekt do budżetu partycypacyjnego.

Etap 1, czyli jakich Helsinek chcemy?

Rozgrywka zaczyna się od poznania i wspólnego wybrania 1 lub 2 kart wspaniałego miasta oraz 1 karty dzielnicy lub miasta. Następnie uczestnicy rozmawiają o problemach w wybranej dzielnicy lub mieście – zapisują je, a następnie wybierają jeden, który będą chcieli rozwiązać za pomocą budżetu partycypacyjnego.

Etap 2, czyli jakie mamy pomysły?

Mając już wybrany problem, uczestnicy przystępują do szukania dla niego rozwiązań. Mogą je generować sami, ale mogą też skorzystać z kart pomysłów i rozwiązań, kart mieszkańców oraz kart wsparcia. Informacje zawarte na tych kartach mają pomóc w szerszym spojrzeniu na wybrany problem i dojściu do najbardziej trafnych pomysłów na jego rozwiązanie. Wszystkie pomysły muszą zostać na koniec zapisane na kartkach.

Etap 3, czyli od pomysłu do rozwiązania

Pomysły trzeba jeszcze zweryfikować – uczestnicy ponownie sprawdzają na kartach ograniczeń, czy to, co wymyślili, jest zgodne z zasadami budżetu partycypacyjnego, a posiłkując się kartami wspaniałego miasta, oceniają, które pomysły najlepiej wpisują się w wybrane na początku cechy Helsinek, i przyznają im punkty, tworząc w ten sposób ranking rozwiązań.

Etap 4, czyli stworzenie projektu

Na koniec gry uczestnicy spisują informacje na temat najlepszego rozwiązania. Wymyślają nazwę i tworzą krótki opis pomysłu, wskazują miejsce, gdzie powinien być zrealizowany, uzasadniają jego atrakcyjność i przydatność dla mieszkańców miasta. Spisują też swoje dane kontaktowe.

Co dalej?

Po zakończonej rozgrywce projekt wystarczy wgrać na stronę omastadi.hel.fi – zajmą się nim wtedy urzędnicy, którzy najpierw ocenią jego zgodność z zasadami budżetu, a następnie dopracują kosztorys. Tak zmieniony projekt zostanie poddany głosowaniu.

Filmowa instrukcja

Do pobrania

Źródła informacji

  • omastadi.hel.fi (dostęp 10.07.2019)
  • „How a card game can help city residents suggest new ideas” – medium.com (dostęp 10.07.2019)

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony