Budżet lokalny

OmaStadi – budżet partycypacyjny w Helsinkach

Rok realizacji: 2018

OmaStadi to serwis internetowy, w którym mieszkańcy Helsinek mogą składać, poznawać i komentować projekty oraz głosować na najlepsze z nich. Tak działa helsiński budżet partycypacyjny, na który miasto co roku przeznacza 4,4 mln euro. 

Esencja projektu

Realizator: Miasto Helsinki (Finlandia)
Cel: włączenie mieszkańców w podejmowanie decyzji o przeznaczeniu 4,4 mln euro rocznie
Czas: tworzenie projektów – od stycznia do kwietnia, głosowanie – jesienią

Tworzenie projektów

Projekty w helsińskim budżecie można składać dla dzielnicy lub całego miasta. Miasto podzielono w tym celu na siedem dzielnic, każdej z nich przypisując budżet proporcjonalnie do wielkości populacji.

Projekty składane przez mieszkańców muszą spełniać następujące kryteria:

  • koszt ich realizacji musi wynosić co najmniej 35 tys. euro, ale nie więcej niż budżet dla danej dzielnicy, a w przypadku projektów miejskich – nie więcej niż 880 tys. euro,
  • muszą dotyczyć spraw będących we właściwości władz miasta,
  • nie mogą być sprzeczne z aktualnymi planami zagospodarowania przestrzennego ani decyzjami podjętymi przez właściwe organy miejskie,
  • nie mogą być sprzeczne z prawem fińskim ani wartościami i strategią miasta,
  • nie mogą zakładać rekrutacji stałych pracowników lub przeprowadzania stałych zadań.

Pomoc w pisaniu projektów i korzystaniu z OmaStadi jest dostępna dla mieszkańców w miejskich bibliotekach. W mieście odbywają się też spotkania, podczas których mieszkańcy mogą zagrać w karcianą grę służącą wspólnemu namysłowi nad potrzebami miasta i osób w niż żyjących.

Tworząc projekty, mieszkańcy nie muszą mieć dokładnych informacji o kosztach ich realizacji – projekty są bowiem oceniane i dopracowywane przez urzędników i ekspertów. Czasem też kilka podobnych projektów lub dotyczących tego samego terenu jest łączonych w jeden – żeby zwiększyć ich szanse w głosowaniu.

Głosowanie

W głosowaniu na projekty mogą brać udział mieszkańcy powyżej 12 roku życia. Głosowanie odbywa się na stronie OmaStadi, ale można też oddać głos stacjonarnie – w miejskich bibliotekach.

OmaStadi – otwarta platforma do konsultacji

OmaStadi to strona stworzona na bazie bezpłatnego otwartego oprogramowania Decidim, które jest rozwijane głównie przez samorząd Barcelony. Decidim służy do prowadzenia różnych procesów partycypacyjnych – konsultacji społecznych, budżetów obywatelskich itp.

Źródło informacji

omastadi.hel.fi

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony