Strategie rozwoju

Europejski panel miejski w Lublinie

Rok realizacji: 2018

W 2018 roku Komisja Europejska wspólnie z siecią EUROCITIES zrzeszającą największe miasta Unii Europejskiej zainaugurowały cykl 20 paneli miejskich angażujących mieszkańców w rozmowę o przyszłości Europy. Tematy paneli oparto na zagadnieniach objętych konsultacjami społecznymi zainicjowanymi wcześniej przez Komisję Europejską. Jeden z paneli, w grudniu 2018 roku, zorganizowano w Lublinie.

Celem europejskiego panelu miejskiego jest znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości Unii Europejskiej oraz oddolne wypracowanie rekomendacji, które pomogą rozwiązać najbardziej palące problemy Wspólnoty. Rezultatem prac panelu ma być przyjęcie trzech szczegółowych rekomendacji w każdym z dyskutowanych tematów.

Pierwszy panel miejski odbył się we francuskim Lille w listopadzie 2018 roku i dotyczył jakości powietrza. Kolejne zaplanowano w: Amiens, Amsterdamie, Bradze, Kluż-Napoce, Gandawie, Gijón, Glasgow, Hamburgu, Lipsku, Lublinie, Mannheim, Monachium, Nantes, Oulu, Rydze, Strasburgu, Terrassie, Turynie, Utrechcie i Warszawie.

Przebieg panelu miejskiego w Lublinie

Panel w Lublinie odbył się na początku grudnia 2018 roku i został poświęcony polityce migracyjnej Unii Europejskiej. Wszystkie osoby, które chciały wziąć w nim udział, mogły zgłosić się do organizującego go urzędu miasta osobiście lub mejlowo, wypełniając jedynie prosty formularz. Do panelu zostały wybrane osoby, które zgłosiły się jako pierwsze. Uczestnictwo w panelu nie wiązało się z żadnym wynagrodzeniem.

W lubelskim panelu wzięło udział około 40 mieszkańców i mieszkanek miasta, znaczną część z nich stanowiły osoby, które wiosną 2018 roku brały udział w pierwszym panelu obywatelskim w Lublinie poświęconym problemowi smogu.

Praca panelistów i panelistek była podzielona na dwie części – edukacyjną, podczas której pięcioro ekspertów dzieliło się swoją wiedzą, oraz warsztatową, służącą stworzeniu wstępnej listy rekomendacji. Na koniec nastąpiło głosowanie, w wyniku którego mieszkańcy i mieszkanki Lublina z 17 różnych propozycji wyłonili 3 poniższe rekomendacje:

  • budowanie świadomości na temat migracji u obywateli Unii Europejskiej oraz cudzoziemców poprzez działania edukacyjne dla dzieci i dorosłych;
  • uszczelnienie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i zwiększenie efektywności i skuteczności weryfikacji tożsamości osób wjeżdżających na teren Unii Europejskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Unii Europejskiej;
  • wsparcie Unii Europejskiej dla państw członkowskich w zapewnieniu kompleksowej, bezpłatnej nauki języka, integracji społecznej, znalezieniu pracy, lokali mieszkalnych wśród mieszkańców danego miasta (bez tworzenia enklaw) i bezpłatna, dobrze dostępna pomoc prawna na poziomie lokalnym i regionalnym.

Europejski Panel Miejski w Lublinie merytorycznie i organizacyjnie wspierała Lubelska Grupa Badawcza.

Fot. Urząd Miasta Lublina

Co się stanie później?

Po przeprowadzeniu wszystkich miejskich odsłon panelu, w marcu 2019 roku, Komisja Europejska i EUROCITIES zaprezentują jego wyniki na Szczycie Prezydentów Miast. Szczyt odbędzie się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, weźmie w nim udział ponad 100 polityków i polityczek miejskich oraz osoby reprezentujące sieć EUROCITIES i Komisję Europejską.

Źródła informacji: europa.eueurocities.eu, lublin.eu: 1) rekrutacja do panelu, 2) rekomendacje panelu.

Opracowanie tekstu: Przemysław Gnyszka


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony