Budżet lokalny

Szkolne budżety obywatelskie w metropolii poznańskiej

Szkolne Budżety Obywatelskie to element projektu „DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań”, którego celem jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży zamieszkującej metropolię oraz zwiększenie jej zaangażowania w sprawy publiczne. W ramach projektu w 25 placówkach zostaną stworzone Szkolne Kluby Młodego Obywatela, w których zrealizowany zostanie program edukacyjny kształtujący młodzież odpowiedzialną obywatelsko i społecznie, uważną na otoczenie, respektującą prawa innych i chętnie angażującą się w wolontariat.

Esencja projektu

Realizatorzy: Metropolia Poznań i Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
Cel: wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży zamieszkującej metropolię oraz zwiększenie jej zaangażowania w sprawy publiczne
Czas: 1,5 roku

Kluby Młodego Obywatela

Kluby mają zachęcać młodzież ze szkół podstawowych i średnich do zaangażowania społecznego i obywatelskiego. Prowadzą je przeszkoleni w tym celu nauczyciele (opiekunowie).

W każdym klubie grupa uczniów i uczennic przechodzi cykl warsztatów, w trakcie których m.in. poznaje tajniki szkolnych budżetów obywatelskich i wspólnie przygotowuje się do pierwszej edycji w swojej szkole. W trakcie warsztatów młodzi we współpracy z trenerem opracowują zasady i harmonogram. Omawiają też najważniejsze etapy szkolnego budżetu, możliwe formy promocji inicjatywy w społeczności szkolnej oraz organizację dnia głosowania.

Po warsztatach klubowicze przystępują do działania. W każdej ze szkół młodzi wolontariusze, przy wsparciu tzw. animatorów obywatelskich, organizują po trzy inicjatywy. Planowane akcje, bazujące zawsze na pomysłach młodych, dotyczą inicjatyw wolontariackich na rzecz seniorów, osób niepełnosprawnych oraz szeroko rozumianego dobra wspólnego w lokalnych społecznościach.

Warsztaty Klubu Młodego Obywatela w Szkole Podstawowej w Stęszewie. Źródło: www.konsultacje.metropoliapoznan.pl

Szkolne Budżety Obywatelskie

We wszystkich szkołach biorących udział w projekcie do dyspozycji jest 1000 zł, wygrać może tylko jeden projekt. W każdej z nich wszyscy uczniowie mogą zgłaszać projekty i głosować.

Realizację budżetu ułatwiają różne materiały i moduły znajdujące się na stronie projektu (www.konsultacje.metropoliapoznan.pl). Uczniowie mogą na niej zgłaszać swoje projekty, zapoznać się z pomysłami innych osób i sprawdzać wyniki głosowania. Znajdą tam też moduł e-learningowy pomagający przygotować projekt, a także gotowe wzory ulotek i plakatów promocyjnych.

Rezultaty

W efekcie projektu powstały cztery publikacje, które przybliżają tematykę aktywności obywatelskiej i społecznej: „Jak napisać projekt do budżetu obywatelskiego”, „Jak zorganizować szkolne budżety obywatelskie”, „Tworzenie młodzieżowych inicjatyw społecznych” oraz „Efektywne konsultacje społeczne dla młodzieży i osób -30”.

W projekcie ma wziąć udział 450 osób, a co najmniej 375 uczniów ma zostać zaktywizowanych w ramach klubów. Przejdą oni łącznie 100 warsztatów, a następnie zrealizują 75 inicjatyw społecznych lub obywatelskich.

Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Źródło informacji

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony