Kierunek: Panel obywatelski. Wskazówki dla zainteresowanych
Publikacja powstała w ramach projektu „Panel obywatelski” realizowanego na zlecenie Urzędu Miasta Lublin przez Lubelską Grupę Badawczą we współpracy ze Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i dr. Marcinem Gerwinem.
Jest skierowana przede wszystkim do osób zainteresowanych realizacją panelu obywatelskiego – zarówno urzędników, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych, facylitatorów czy specjalistów od partycypacji obywatelskiej.
Panel obywatelski to stosunkowo młoda metoda partycypacji. W Polsce zastosowały ją dotychczas tylko dwa miasta: Gdańsk i Lublin. Z pewnością wkrótce dołączą do nich kolejne, bo choć panel to metoda wymagająca i nie na każdą okazję, to jednak pod wieloma względami bardzo atrakcyjna.
Autorom publikacji zależy, aby kolejne panele były doskonalone i coraz pełniej odpowiadały na potrzeby mieszkańców, dlatego zebrali w publikacji wszystkie przemyślenia, jakie nasunęły się im w trakcie realizacji panelu w Lublinie. Trzeba ją więc traktować właśnie raczej jako zbiór refleksji i wskazówek niż wyczerpującą instrukcję realizacji panelu obywatelskiego.