Techniki

Narada obywatelska

Do czego pasuje? do wypracowania rozwiązania lub sformułowania opinii w złożonej i kontrowersyjnej sprawie
Ile trwa? ok. 3–4 dni
Czego wymaga? ▪ wynagrodzenia uczestników procesu
▪ zapewnienia odpowiedniego miejsca spotkań
Czego potrzebuje? ▪ osoby moderującej spotkanie
▪ zaangażowanych ekspertów związanych z poruszaną problematyką
Kto może partycypować? ok. 10-20 osób wybranych celowo tak, by stanowili w miarę reprezentatywną dla społeczności grupę

Opis techniki

Technika (ang. Consensus conference) pod względem formy jest bardzo zbliżona do sądów obywatelskich i polega na zaangażowaniu „zwykłych” obywateli (oddających możliwie najbardziej obraz danej społeczności) do roli „sędziów” mających wydać werdykt dotyczący złożonej, a często również kontrowersyjnej sprawy. Opinia sformułowana przez tego rodzaju „sąd” nie jest jednoznaczna z podjętą następnie decyzją, a raczej stanowi silne rekomendacje dla instytucji odpowiedzialnych za rozwiązanie danego problemu.

Podstawową kwestią różniącą narady obywatelskie od sądów obywatelskich jest większy (w przypadku narady) wpływ obywateli na formę i przebieg całego procesu. Mieszkańcy wybrani do roli „sędziów” (zazwyczaj jest to ok. 10 – 20 osób), po zapoznaniu się z materiałami prezentującymi daną problematykę oraz krótkimi prezentacjami zaangażowanych w proces ekspertów, sami decydują, kogo spośród nich będą dogłębniej przesłuchiwać. W części trwającego procesu (który zajmuje około 3 – 4 dni) szersze grono mieszkańców oraz media mogą zabierać głos i proponować dodatkowe pytania i kwestie warte poruszenia.

Całość procesu kończy się sformułowaniem przez „sędziów” rekomendacji dotyczących poruszanej kwestii, które następnie zostają ogłoszone publicznie, tak by każdy z publiczności mógł zadać do nich pytania i zgłosić wątpliwości, na które sędziowie są zobowiązani odpowiedzieć. Następnie dokument zawierający ustalenia końcowe przekazywany jest odpowiednim decydentom, którzy w obecności wszystkich odnoszą się do ich treści.

[ks]

 


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony