Transport i środowisko
Wyrzuć to… do właściwego kosza! – konsultacje społeczne (Warszawa)
Rok realizacji: 2017Konsultacje społeczne były wynikiem wejścia w życie rozporządzenia wprowadzającego nową kategorię odpadów: bioodpady. Głównym celem konsultacji społecznych było – poza poinformowaniem o zmianach – poznanie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat sposobów zbiórki bioodpadów i zidentyfikowanie potrzeb w związku z planowaną kampanią edukacyjną dotyczącą segregacji śmieci.
Esencja projektu
Inicjatywa | Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi m.st. Warszawy |
Czas | październik–listopad 2017 |
Narzędzia | Przez cały okres trwania konsultacji mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi do nowego regulaminu mejlowo lub listownie. Ponadto zorganizowano 10 spotkań informacyjno-konsultacyjnych z przedstawicielami urzędu miasta w różnych dzielnicach. Dodatkową możliwością zapoznania się ze zmianami i zgłoszenia uwag było spotkanie w trakcie Targów Zero Waste. |
Kontakt | [email protected] |
Opis procesu
Konsultacje społeczne były wynikiem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Środowiska, które wprowadziło zmiany w sposobie segregacji śmieci. Rozporządzenie wprowadziło nową kategorię: bioodpady. Głównym celem konsultacji społecznych było – poza poinformowaniem o zmianach wprowadzonych przez ministerstwo – poznanie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat sposobów zbiórki bioodpadów i zidentyfikowanie potrzeb w związku z planowaną kampanią edukacyjną dotyczącą segregacji śmieci. Konsultacje miały charakter ogólnomiejski.
Celem organizatorów było dotarcie do jak największej grupy mieszkańców i mieszkanek miasta we wszystkich jego dzielnicach. Głównym elementem akcji informacyjnej był plakat dystrybuowany w dzielnicach tak, aby mogło go zobaczyć jak najwięcej osób.
W ramach konsultacji zorganizowano cykl 10 spotkań informacyjno-konsultacyjnych, odbywających się na przestrzeni miesiąca w różnych punktach Warszawy – w różne dni tygodnia, zawsze w godzinach 18.00–20.00.
Wśród uwag zgłaszanych przedstawicielom urzędu dominowały te dotyczące częstotliwości odbioru odpadów, sposobów rozmieszczania i utrzymania czystości pojemników na śmieci oraz ich oznakowania. Wiele spośród zgłoszonych uwag zostało wziętych pod uwagę: miasto wydłużyło okres odbioru odpadów zielonych, dopuściło używanie większych pojemników na odpady dla domów jednorodzinnych i wprowadziło obowiązek regularnego mycia pojemników.
Więcej informacji o procesie, w tym raport z konsultacji, można znaleźć na stronie konsultacje.um.warszawa.pl.
Opracowanie tekstu: Przemysław Gnyszka