Panel Obywatelski o Asystowanym Umieraniu
Rok realizacji: 2022 - 2023Panel Obywatelski o Asystowanym Umieraniu (fr. La Convention Citoyenne sur la fin de vie) to kilkumiesięczny proces partycypacyjny, który zaangażował 184 francuskich obywateli i obywatelek w zmianę krajowych regulacji dotyczących eutanazji i asystowanego samobójstwa.
Spis treści
Esencja projektu
Organizatorzy | Economic, Social and Environmental Council (EESC), Francuska Komisja Etyki, inne francuskie instytucje rządowe |
Realizatorzy | Economic, Social and Environmental Council (EESC) |
Miejsce | Francja |
Cel | Udzielić odpowiedzi na pytanie: ,,Czy model asystowanego umierania we Francji jest dostosowany do różnych sytuacji, czy powinno się wprowadzić do niego zmiany?” poprzez przedstawienie listy rekomendacji zmian do obecnego systemu. |
Narzędzia |
|
Czas trwania | 27 dni obrad rozłożonych na 4 miesiące |
Budżet | Nieopublikowany, ale stanowi część rocznego budżetu EESC wynoszącego 4,2 milionów euro. |
Kontekst
Panel Obywatelski został zainicjowany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona po tym jak w 2022 roku Francuska Komisja Etyki opublikowała dokument rekomendujący zakazanie eutanazji i asystowanego samobójstwa. Rekomendacja ta odbiła się szerokim echem wśród społeczeństwa i wzbudziła głębokie kontrowersje, dlatego też zdecydowano się na wykorzystanie metody panelu obywatelskiego – narzędzia, które ułatwia poprawne określenie społecznych nastrojów na dany temat i konsensualne podjęcie decyzji [1].
Celem panelu było udzielenie odpowiedzi na pytanie premierki Francji, Élisabeth Borne: ,,czy model asystowanego umierania we Francji jest dostosowany do różnych sytuacji, czy powinno się wprowadzić do niego zmiany?”. Proces został zaplanowany i przeprowadzony przy ścisłej współpracy między EESC, Francuską Komisją Etyki i przedstawicieli i przedstawicielek instytucji państwowych. Komitet Organizujący panel składał się z: sześciu osób członkowskich EESC, dwóch osób członkowskich Francuskiej Komisji Etyki, dwóch osób zajmujących się partycypacją obywatelską, członka Krajowego Centrum Medycyny Paliatywnej i jednego filozofa. W Komitecie Organizującym znalazły się też dwóch panelistów z poprzedniego panelu obywatelskiego we Francji – Panelu Obywatelskiego o Zmianie Klimatu. Organizatorzy i organizatorki chcieli tym samym utrzymać pewną spójność i porządek między kolejnymi panelami. Do zadań Komitetu należało wypracowanie metodologii procesu przy jednoczesnym zachowaniu bezstronności wobec tematu Panelu. Co więcej, nad równością i transparentnością panelu czuwało specjalne, czteroosobowe Kolegium.
Opis procesu
W panelu wzięło udział 184 losowo wybranych panelistów i panelistek pochodzących z każdego zakątka Francji (tylko jeden z uczestników musiał opuścić proces w trakcie jego trwania ze względu na trudną sytuację osobistą). Panelistów i panelistki wybrano uwzględniając czynniki takie jak ich: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, zawód i wykształcenie. Ich zaangażowanie w panel polegało na udziale w 9 blokach spotkań przez 27 dni obrad między grudniem 2022 roku i kwietniem 2023 roku. Rekrutacja panelistów i panelistek polegała na użyciu systemu, który losował numery telefonu (85% z nich to numery telefonów komórkowych, a 15% telefonów stacjonarnych). Organizatorzy i organizatorki zapewnili wszystkim uczestniczkom i uczestnikom zwrot kosztów podróży, zakwaterowanie i wyżywienie podczas panelu, a osobom potrzebującym tego typu wsparcia – również opiekę nad dziećmi i wynagrodzenie.
Prace zostały podzielone na trzy fazy. Pierwszą z nich były spotkania mające na celu poznanie się panelistów i panelistek oraz budowanie między nimi kultury porozumienia i wspólnej tożsamości. W fazie drugiej paneliści i panelistki obradowali i dyskutowali nad rekomendacjami zmian modelu asystowanego umierania we Francji. Paneliści i panelistki odbyli rozmowy z osobami lekarskimi i pielęgniarskimi oraz takimi, którzy zawodowo zajmują się bioetyką i filozofią. Zadbano również o obecność tych osób, które znajdują się w centrum kwestii medycyny paliatywnej – osób dotkniętych nieuleczalnymi chorobami. Panelistom i panelistkom przekazano materiały edukacyjne przygotowane wcześniej przez grupę ekspercką. Co więcej, każda osoba uczestnicząca mogła wnieść wniosek o spotkanie się z inną osobą ekspercką czy – według nich – istotną grupą, która nie była przewidziana przez organizatorów i organizatorki procesu. Trzecią fazą procesu była harmonizacja prac różnych grup roboczych oraz spisanie finalnego dokumentu ze wszystkimi rekomendacjami.
Efekt procesu
Paneliści i panelistki wypracowali łącznie 67 rekomendacji, przy którym osiągnięto 92%-owy konsensus (3% zagłosowało przeciw, a 5% wstrzymało się od głosu). Obywatele i obywatelki zgodzili się, że model asystowanego umierania należy zreformować – opowiedziano się jednak za utrzymaniem legalnego statusu eutanazji i asystowanego samobójstwa. Finalny zestaw rekomendacji dotyka też takich kwestii jak: warunki, przy których przeprowadzenie eutanazji i asystowanego samobójstwa powinno być legalne, dostępność tych zabiegów, kwestie budżetowe, inwestycje w opiekę paliatywną, poprawa warunków pracy osób medycznych opiekujących się osobami nieuleczalnie chorymi, research i dalsze badania efektów eutanazji oraz lepsze informowanie społeczeństwa na temat podejmowanych przez rząd działań w tej kwestii.
Prezydent Emmanuel Macron zaprosił panelistów i panelistki do Pałacu Prezydenckiego, żeby osobiście odebrać raport ich pracy i podziękować im za ich zaangażowanie. Obiecał też wykorzystać rekomendacje Panelu przy proponowaniu własnej legislacji w lecie 2023 roku oraz zapowiedział organizację kolejnych paneli obywatelskich.
¹The Citizens’ Assembly Model, Ferojohn, s. 9-10.
Źródła
- Democracy in France! – DemocracyNext’s Newsletter (substack.com)
- La Convention Citoyenne sur la fin de vie conclut ses travaux | Convention Citoyenne sur la fin de vie (lecese.fr)
- How Non-Expertise Becomes a Strength (substack.com)
Tekst powstał w ramach projektu „Przestrzeń Praktyków Partycypacji” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.