Inne

Generacja Zmian – krakowscy licealiści zachęcają do aktywności obywatelskiej

Rok realizacji: 2019 - 2020

2019Generacja Zmian to projekt realizowany przez krakowskich licealistów w ramach programu Zwolnieni z Teorii. Ma na celu promowanie wśród młodzieży świadomej aktywności obywatelskiej dotyczącej przede wszystkim polityki młodzieżowej, aktywizmu klimatycznego, debat i dialogu publicznego, wolontariatu oraz kultury i sztuki.

Zwolnieni z Teorii to internetowa platforma dla licealistów i studentów, na której, przy wsparciu mentora i na bazie zgromadzonej wiedzy, młodzi realizują własne projekty społeczne i biorą udział w pierwszej praktycznej olimpiadzie.

Celem programu jest zdobycie wartościowej wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce – uczestnicy uczą się m.in. nawiązywania partnerstw, pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów, tworzenia budżetu i harmonogramu działań. Wszyscy, którzy ukończą swój projekt, zyskują międzynarodowy certyfikat z zarządzania.

generacja zmian

Realizatorzy Generacji Zmian – uczennice i uczeń V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Esencja projektu

Inicjatywa Generacja Zmian (projekt realizowany w ramach programu Zwolnieni z Teorii)
Miejsce/czas Kraków, listopad 2019 – marzec 2020
Cel
  • promowanie wśród krakowskich licealistów postaw proobywatelskich i zachęcenie ich do zaangażowania się
  • stworzenie bazy wiedzy z informacjami na temat krakowskich, ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw

Opis procesu

Generacja Zmian to projekt odpowiadający na problem niskiego zaangażowania społecznego wśród młodzieży i biernej postawy wobec lokalnych wspólnot. Tak opowiadają o nim sami organizatorzy, czyli krakowscy licealiści:

Już w nazwie podkreślamy, że my, czyli Polki i Polacy reprezentujący pokolenie Z, chcemy realnie działać i angażować się w społeczeństwo obywatelskie. Nasz projekt składa się z kampanii w social mediach oraz strony internetowej z artykułami podzielonymi na główne kategorie takie jak: polityka młodzieżowa, aktywizm klimatyczny, wolontariat i harcerstwo, kultura i debaty oksfordzkie. Na stronie zaprezentujemy opisy lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw, w które może angażować się młodzież w wieku licealnym, i artykuły przedstawiające historie konkretnych aktywistów i aktywistek w naszym wieku, którzy podejmują realne działanie. Beneficjentami naszego projektu jesteście więc przede wszystkim WY – licealiści z Krakowa – ponieważ w dużej części skupiamy się na inicjatywach realizowanych w naszym mieście, jednak mamy nadzieję, że nasza akcja wywoła również lawinę działań młodzieży z innych miejscowości!

Sonda wśród uczniów

W ramach projektu licealiści przeprowadzili wśród rówieśników sondę badającą ich zaangażowanie społeczne. Wzięło w niej udział ponad dwudziestu uczniów i uczennic, którzy odpowiadali na pytanie „Czy angażujesz się społecznie?”. Wyniki sondy pokazały, że co druga osoba nie chce lub nie ma możliwości angażować się społecznie.

Ci uczniowie, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie sondy, dawali też przykłady swojej działalności społecznej:

  • zaangażowanie w samorząd klasowy, szkolny, a także samorząd bursy,
  • zaangażowanie w młodzieżówki polityczne,
  • harcerstwo,
  • wolontariat w WOŚP, Caritasie i innych organizacjach,
  • zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży,
  • zaangażowanie w katolickie społeczności charytatywne,
  • wyjazdy na misje,
  • realizacja projektów w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii,
  • wolontariat w Jewish Community Center,
  • aktywizm klimatyczny w ramach Bye Bye Plastic Bags i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego,
  • zaangażowanie w społeczność debatancką w ramach szkolnego koła.

Uczniowie, którzy na zadane pytanie odpowiedzieli przecząco, jako powody braku zaangażowania podawali:

  • brak czasu spowodowany nauką lub rozwijaniem innych zainteresowań,
  • brak potrzeby angażowania się w społeczeństwo obywatelskie,
  • przekonanie, że nie jest się wystarczająco dojrzałym i odpowiedzialnym, by nasze działanie nie przynosiło skutków przeciwnych do oczekiwanych.

Wywiad z aktywistką

Aby zachęcić uczniów do aktywności społecznej młodzież odpowiedzialna za projekt Generacja Zmian przeprowadziła i opublikowała wywiad z Lidią Ozgą, młodzieżową aktywistką, która opowiedziała o swoim zaangażowaniu społecznym, o swoich motywacjach i inicjatywach, w które się zaangażowała.

https://youtu.be/_mTo4L3kOXk

Podcast

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Europe4Youth, które na różne sposoby wspiera młodzieżowe media, organizatorzy projektu Generacja Zmian nagrali podcast o aktywności społecznej i wnioskach płynących z realizacji projektu.

O inicjatywie Generacja Zmian napisały lokalne i ogólnopolskie portale, takie jak np. ngo.pl i Kraków Onet.

Tekst: Katarzyna Kubik


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony