Zgromadzenia ludowe w szwajcarskim mieście Kloten
Rok realizacji: 2012 - 2019Zgromadzenie ludowe (Landsgemeinde) to znana od średniowiecza forma demokracji bezpośredniej. Jego niemiecka nazwa dosłownie oznacza „wspólnotę zamieszkującą dany kraj”. W Szwajcarii pierwsze udokumentowane zgromadzenie ludowe odbyło się w 1294 roku; wtedy do udziału w nich upoważnieni byli jedynie mężczyźni będący wolnymi obywatelami. Zgromadzenie polegało na omówieniu przez nich najważniejszych spraw i wspólnym podjęciu kluczowych decyzji.
Dziś już tylko dwa szwajcarskie kantony – Appenzell Innerrhoden i Glarus – podtrzymują tradycję zgromadzeń. Wszyscy uprawnieni do głosowania mieszkańcy raz w roku zbierają się na świeżym powietrzu, aby wybrać władze kantonalne, uchwalić ustawy lub ustalić stawki podatkowe. W pozostałych kantonach zrezygnowano z organizacji zgromadzeń ze względu m.in. na ich niepraktyczność i fakt, że nie zapewniają tajności głosowania. Na poziomie lokalnym w większości gmin zachowały się spotkania o podobnej formie – lokalne zgromadzenie mieszkańców, podczas których głosuje się w sprawie konkretnych projektów (po wcześniejszej dyskusji na ich temat). W mieście Kloten w kantonie Zurychu od kilku lat przywraca się natomiast tradycję zgromadzeń ludowych.
Kloten to kilkunastotysięczna miejscowość, znana głównie z jednego z największych lotnisk w Europie. Zgromadzenie ludowe w odświeżonej formule pierwszy raz zorganizowano tam w 2012 roku. Kolejne miało mieć miejsce w 2014 roku, ale ze względu na brak środków przesunęło się na 2016 rok. Ostatnie odbyło się w czerwcu 2019 roku. Organizacją zgromadzeń w Kloten zajmuje się stowarzyszenie Verein Landsgemeinde Kloten przy wsparciu finansowym i administracyjnym rady miasta.
Esencja projektu
Realizatorzy: | stowarzyszenie Verein Landsgemeinde Kloten przy wsparciu rady miasta Kloten (Szwajcaria) |
Cel: | włączenie mieszkańców w podejmowanie decyzji o przeznaczeniu kilkudziesięciu tysięcy franków rocznie |
Czas: | od zbierania pomysłów do głosowania nad nimi – kilka miesięcy |
Zgromadzenie ludowe jak budżet obywatelski
Celem zgromadzeń w Kloten jest – podobnie jak w znanym z innych miejsc budżecie obywatelskim – realizacja oddolnych pomysłów najlepiej służących społeczności miasta i odwiedzających je osób. W całym procesie mogą uczestniczyć nie tylko pełnoletni mieszkańcy Kloten, lecz także osoby nieletnie i cudzoziemcy. Zgromadzenie ludowe jest ostatnim etapem wyboru wymyślonych projektów. Zanim się odbędzie, najpierw wszyscy zainteresowani zgłaszają swoje pomysły, spośród których następnie – w głosowaniu internetowym – wybierają kilka najlepszych z nich. Dopiero te projekty poddawane są pod głosowanie w ramach zgromadzenia ludowego. Cały proces, nie licząc etapu realizacji projektów, trwa kilka miesięcy.
W pierwszym zgromadzeniu w Kloten udział wzięło około 400 osób. Wybierały spośród 8 pomysłów wyłonionych z 35 zgłoszonych wcześniej pomysłów. W drodze głosowania wskazały 3 projekty, w tym toaletę publiczną przy rynku miejskim i festiwal teatralny.
W 2019 roku do rozdysponowania między zwycięskie projekty było 20 000 franków. W głosowaniu podczas zgromadzenia wygrały: festiwal młodzieży, rozbudowa placu zabaw, stoły do ping-ponga w plenerze i fontanna miejska.
Logo zgromadzenia ludowego w Kloten
Źródła informacji
- „Citizens’ assembly in a Swiss transport hub pushes the boundaries of democracy” / www.swissinfo.ch (dostęp: 13.08.2019)
- oficjalna strona miasta Kloten – www.kloten.ch (dostęp: 13.08.2019)
- strona dot. zgromadzeń ludowych w Kloten – landsgemeinde-kloten.ch (dostęp: 13.08.2019)
- „Demokracja bezpośrednia w szwajcarskich kantonach. Wybrane uwagi na temat referendum, inicjatywy ludowej oraz zgromadzenia ludowego”, Magdalena Musiał-Karg [w:] „Polityka i Społeczeństwo” 2(12) / 2014 / www.academia.edu (dostęp: 13.08.2019)