Budżet lokalny

Budżet partycypacyjny w Rybniku

Rok realizacji: 2009 - 2010

Esencja projektu

Realizator Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
Kontakt cris@cris.org.pl tel. (32) 7395512
Cele włączenie obywateli dwóch dzielnic Rybnika w zaplanowanie, wybranie i realizację projektów mających odpowiedzieć na istotny problem dotyczący każdej z nich
Działania Każda ze społeczności miała do dyspozycji budżet 50 000 zł. Kwota była przypisana do 3 kategorii tematycznych: edukacja, mała inwestycja, wydarzenia. Mieszkańcy mieli możliwość wymyślenia projektów, głosowania i wybrania najlepszych pomysłów, które zostały zrealizowane.
Czas listopad 2009 – październik 2010

Projekt „Dwa bieguny” został zrealizowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika w dwóch dzielnicach – Boguszowice Osiedle i Orzepowice. Jego celem było zwiększenie udziału mieszkańców w życiu społecznym dzielnicy i wzbudzenie w nich chęci do działania. Cel ten był realizowany z użyciem metody budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy każdej z dzielnic mieli do dyspozycji po 50 000 zł, które mogły być użyte do realizacji pomysłów, zgłoszonych przez trzyosobowe grupy mieszkańców. Pomysły mogły dotyczyć jednej z trzech kategorii: edukacji, wydarzeń i małej inwestycji na terenie osiedla – w każdej dzielnicy miał zostać zrealizowany co najmniej jeden pomysł z każdej kategorii.

Grupy mieszkańców zgłaszały  swoje pomysły do końca stycznia 2010, potem ich autorzy zostali zaproszeni na szkolenie, podczas którego dopracowywali swoje projekty pod kątem formalnym. Projekty zostały przedstawione mieszkańcom dzielnic, którzy w dwuetapowym głosowaniu (przez internet, później w osobistym tajnym głosowaniu) wybrali z nich te najbardziej odpowiadające lokalnym potrzebom.

W Orzepowicach wybrano po jednym projekcie z każdej kategorii. Wszystkie przeznaczone były głównie dla rodzin z dziećmi (których w dzielnicy jest coraz więcej) i obejmowały:

  • projekt edukacyjny dla rodziców i dzieci dotyczący ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu,
  • zbudowanie ogólnodostępnego placu zabaw,
  • organizację corocznego festynu dzielnicowego z atrakcjami dla dorosłych oraz dzieci.

W Boguszowicach Osiedlu mieszkańcy wybrali aż pięć projektów (w kategorii edukacja oraz wydarzenie zrealizowano po dwa projekty):

  • stworzono w osiedlowym klubie młodzieżowym półprofesjonalne, ogólnodostępne studio nagrań (zaopatrzone w sprzęt do wytwarzania dźwięków, miksowania i nagrywania),
  • zrealizowano projekt promujący ideę czytania, jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, a przy tym zaopatrzono lokalną bibliotekę w nowe, interesujące pozycje,
  • zakupiono niezbędne materiały i sprzęt dla „Szkoły Podwórkowej” – prowadzonych przez pedagogów ulicy zajęć dla najmłodszych mieszkańców,
  • zrealizowano „Festwial przeciw bezczynności” – jednodniowe wydarzenie związane z kulturą hip-hopu (koncerty znanych zespołów, pokazy i konkursy jazdy na rolkach i deskach), które przyciągnęło bardzo wielu mieszkańców, zarówno młodszych, jak i starszych,
  • dofinansowano organizowany corocznie dzielnicowy Dzień Dziecka, dzięki czemu można było w jego trakcie cieszyć się dodatkowymi atrakcjami.

Wybrane pomysły realizowane były między kwietniem a wrześniem 2010 roku. Partnerami projektu są Rady Dzielnic Boguszowice Osiedle oraz Orzepowice, których przedstawiciele są opiekunami projektów w poszczególnych dzielnicach.

Na zakończenie projektu została zorganizowana konferencja, na której wszyscy realizatorzy poszczególnych projektów mogli opowiedzieć o nich i podzielić się swoimi doświadczeniami. Zaprezentowano również szczegółowo ideę budżetu partycypacyjnego oraz inicjatywy lokalnej, które mogą być narzędziami do skutecznego, lokalnego działania.

Na stronie projektu można również zapoznać się z raportem podsumowującym projekt autorstwa Dariusza Kraszewskiego ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony