Wytyczne OECD dla procesów partycypacji obywatelskiej
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przygotowała rekomendacje dotyczące procesów angażujących obywatel(k)i. Powstały one z myślą o osobach pracujących w urzędach i innych instytucjach publicznych. Wytyczne opisują dziesięć kroków projektowania, planowania, wdrażania i ewaluacji procesu partycypacji obywatelskiej oraz omawiają osiem różnych metod angażowania obywateli i obywatelek, a tym konsultacje społeczne, monitoring obywatelski czy budżet partycypacyjny. W publikacji można znaleźć przykłady takich procesów i praktyczne wskazówki zebrane i opracowane przez OECD. Publikacja jest dostępna wyłącznie w języku angielskim.
Publikacja składa się z 5 głównych rozdziałów:
- Rozdział 1 mówi o tym, czym jest partycypacja obywatelska, jakie są powody angażowania obywateli/obywatelek w podejmowanie decyzji publicznych i jakie są najczęstsze mity o takich procesach.
- Rozdział 2: Planowanie, wdrażanie i ewaluacja procesów włączających obywatel(k)i przedstawia dziesięciostopniową ścieżkę planowania i wdrażania procesów partycypacji obywatelskiej i zawiera szczegółowe porady i instrukcje jak przeprowadzać takie procesy. Ten rozdział jest najbardziej pomocny dla
decydentek i decydentów, którzy chcieliby wdrożyć proces partycypacyjny, ale nie są pewni, od czego zacząć, którą metodę wykorzystać lub kogo zaangażować. - Kolejny rozdział proponuje dziewięć zasad, które pomogą zapewnić wysoką jakość procesów partycypacyjnych.
- Rozdział czwarty to przegląd przydatnych stron i publikacji, które poruszają różne aspekty partycypacji obywatelskiej (np. tworzenie diagnozy społecznej, rekrutację osób uczestniczących, korzystanie z nowych technologii w takich procesach czy zapewnianie ich dostępności).
- Część 5 to lista kontrolna dla planowanego procesu partycypacyjnego, która podsumowuje kroki opisane w dokumencie.