Podsumowanie ogólnopolskiego panelu obywatelskiego o kosztach energii
Niniejsza publikacja zawiera szczegółowy raport z etapu panelu obywatelskiego procesu partycypacyjnego „Narada obywatelska o kosztach energii” organizowanego przez Fundację Stocznia w 2022 roku.
Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”. Co najefektywniej rozwiąże problem ubóstwa energetycznego? Dopłaty do węgla czy inwestycje w odnawialne źródła energii? Słynna, wędrująca pomiędzy salą sejmową a zamrażarką, ustawa 10h, a może lepsze doradztwo energetyczne? Rozbudowa sieci energetycznych, czy zasiłki dla osób w kryzysie ubóstwa?
Te pytania, które szerzej można by zawrzeć w trzech kategoriach: rosnących kosztów energii, efektywności energetycznej budynków i niskich dochodów, składają się na problem ubóstwa energetycznego i od miesięcy poruszają mocno opinię publiczną. Do tej pory zadawane były ekspert(k)om oraz osobom ze świata polityki: samorządowcom, posłom i posłankom, przedstawiciel(k)om rządu czy europarlamentu.
Fundacja Stocznia ma zaszczyt zaprezentować inną perspektywę: tę obywateli i obywatelek, losowo wybranych Polek i Polaków. Dzięki procesowi Narady obywatelskiej o kosztach energii i zakończonemu niedawno ogólnopolskiemu panelowi obywatelskiemu, znamy społeczny werdykt dotyczący przeciwdziałania problemowi ubóstwa energetycznego – rekomendacje, które z pewnością zaskoczą niejedną osobę.
Aby poznać rekomendacje, na które zagłosowali paneliści i panelistki zapraszamy do zapoznania się z raportem.
Jeśli natomiast ciekawi Was co powiedzieli eksperci i ekspertki oraz decydenci i decydentki obecne na spotkaniu podsumowującym 6 grudnia, zachęcemy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.