Publikacje

Najlepsze praktyki partycypacji obywatelskiej w 2022 roku

Wydawca: The International Observatory on Participatory Democracy
Rok publikacji: 2022
Autor: praca zbiorowa

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o konferencji IOPD (The International Observatory on Participatory Democracy), jednym z największych międzynarodowych zjazdów organizacji i instytucji z całego świata, zajmujących się rozwijaniem, wdrażaniem i rozpowszechnianiem demokracji uczestniczącej. W grudniu podczas tego wydarzenia specjalne jury ogłosiło wybór jednej z ponad 120 zgłoszonych inicjatyw obywatelskich z 2022 roku, która otrzymała tytuł najlepszej praktyki partycypacji obywatelskiej. Przeczytajcie o wygranej inicjatywie i pozostałych projektach, które zostały zgłoszone w tej 16. już edycji konkursu „Best Practice in Citizen Participation”. Publikacja jest dostępna wyłącznie w języku angielskim.

Jury złożone z ekspertów i ekspertek postanowiło przyznać 16. Nagrodę IOPD dla Greater Manchester Combined Authority za inicjatywę „Legislative Theatre for GM Homelessness Prevention Strategy”. Metoda Legislative Theater polega na odtwarzaniu w teatralnej formie wyzwania społecznego – osoby uczestniczące wchodzą w określone role społeczne, a publiczność (w tym decydenci i decydentki) starają się znaleźć rozwiązania na pojawiające się wyzwania. Metodę tę wykorzystano w metropolii Manchesteru (Wielka Brytania) do stworzenia strategii rozwiązania problemu bezdomności. Polecamy też wywiad na stronie People Powered z koordynatorką tego procesu Katy Rubin z Theatre of the Oppressed NYC (tekst jest w języku angielskim).

Specjalne wyróżnienie otrzymało także siedem innych inicjatyw, które zostały wysoko ocenione przez jury:

  • Barcelona (Hiszpania): Forum Młodzieży BCN (ang. BCN Youth Forum),
  • Bruksela (Belgia): Komisja obradująca (ang. Deliberative Commission),
  • Union of Dannieh Municipalities (Liban): Angażowanie obywateli i obywatelek do udziału w planie reagowania kryzysowego w walce z COVID-19,
  • Florencja (Włochy): FirenzeProssima – Partecipa al Futuro,
  • Quintana Roo (Meksyk): Obywatelskie spojrzenie na turystykę: zapobieganie ryzyku korupcji przy zatwierdzaniu projektów turystycznych mających wpływ na środowisko na Riwierze Majów,
  • Salvador (Brazylia): Plan łagodzenia i adaptacji do zmian klimatycznych,
  • Sud-Kivu (Demokratyczna Republika Konga): Walka z degradacją środowiska wokół Parku Narodowego Kahuzi Biega.

Poniższa publikacja zawiera opisy wszystkich 122 zgłoszonych inicjatyw, a o wygranym projekcie oraz wyróżnionych inicjatywach można przeczytać dodatkowe artykuły na stronie OIDP.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony