Publikacje

Jak zrobiliśmy Urban Lab. Wnioski i rekomendacje z pilotażowego wdrożenia w Gdyni i w Rzeszowie

Wydawca: Instytut Rozwoju Miast i Regionów
Rok publikacji: 2021
Autor: praca zbiorowa

Publikacja „Jak zrobiliśmy Urban Lab. Wnioski i rekomendacje z pilotażowego wdrożenia w Gdyni i w Rzeszowie” przedstawia doświadczenia zespołów z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR), Urban Lab Gdynia oraz Urban Lab Rzeszów zaangażowanych w realizację nowatorskiego projektu wdrożenia laboratoriów miejskich (urban labów) w polskich miastach. Według definicji IRMiR, urban lab to instytucja miejska, której celem jest diagnoza i rozwiązywanie konkretnych problemów oraz odpowiadanie na wyzwania związane z rozwojem miast i zarządzaniem nimi, w ramach współpracy różnych interesariuszy miejskich i przy aktywnym zaangażowaniu mieszkanek i mieszkańców. 

Opracowanie przekazuje praktyczną i konkretną wiedzę w zakresie funkcjonowania urban labów w polskich miastach, przedstawia możliwe wyzwania i sposoby radzenia sobie z nimi, a także pokazuje jak dostosować metody do niecodziennych sytuacji. Projekt był częściowo realizowany w trakcie pandemii COVID-19, dlatego publikacja zawiera również instrukcje dotyczące wirtualnego funkcjonowania laboratoriów miejskich. Tekst jest adresowany zwłaszcza do osób pracujących w administracji samorządowej odpowiedzialnych za innowacyjne projekty miejskie, a także decydentów i decydentek, którzy szukają skutecznego i przetestowanego mechanizmu do współzarządzania miastami. Będzie on jednak cennym źródłem informacji dla wszystkich, którzy chcą się zaangażować w taki proces miejski – mieszkańców i mieszkanek, osób pracujących w organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach lub instytucjach naukowych.

Dokument jest kontynuacją publikacji IRMiR z 2020 r. pt. „Urban Lab. Narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city” zawierającego podsumowanie prowadzonych przez IRMiR prac dotyczących modelowego ujęcia urban labu, adaptacji koncepcji w Gdyni i w Rzeszowie, a także funkcjonowania laboratoriów w obu miastach. Opisane zostały w niej także dobre praktyki miejskie, powstałe w wyniku wdrożenia obu urban labów i ich działalności. Z ich doświadczeń, także dzięki różnicom w funkcjonowaniu laboratoriów, indywidualnym sposobie realizacji zadań, które są wartościami dodanymi projektu, mogą czerpać teraz inne polskie miasta.

Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj.

Publikacja powstała w ramach realizowanego przez IRMiR w latach 2019-2021 projektu „Urban Lab jako pilotażowe narzędzie poprawy jakości życia mieszkańców miast zgodne z ideą smart city”, wspófinansowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony