Publikacje

Barometr budżetu obywatelskiego. Edycja 2022

Wydawca: Instytut Rozwoju Miast i Regionów
Rok publikacji: 2023
Autor: Borys Martela, Liliana Janik, Kamil Mróz

Jest już dostępna trzecia odsłona Barometru budżetu obywatelskiego, która jest poświęcona edycjom budżetów obywatelskich (BO) z 2022 roku. Tak jak w przypadku wcześniejszych raportów z cyklu, publikacja skupia się na przebiegu oraz efektach BO w miastach powyżej 5 tys. mieszkańców i mieszkanek. W 2022 roku BO przeprowadzono w 43,5% takich miast, a na realizację projektów wybranych przez mieszkańców i mieszkanki miasta zarezerwowały około 630,5 mln zł. Więcej ciekawostek o budżecie obywatelskim w zeszłym roku znajdziecie poniżej.

Z publikacji dowiecie się m.in., że:

  • Między 2021 a 2022 r. z organizacji budżetu obywatelskiego zrezygnowały tylko 22 miasta, w tym 6 z 66 miast na prawach powiatu, które od końca 2018 r. miały obowiązek corocznego przeprowadzania BO (Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Krosno, Olsztyn, Piotrków Trybunalski i Zielona Góra).
  • Finansowanie BO jest stabilne. Pomiędzy 2021 a 2022 r. tylko w 4% ośrodków zmniejszono kwotę, o której przeznaczeniu decydowali mieszkańcy. W 68% miast wysokość BO się nie zmieniła, a w 28% miast wzrosła – choć wzrost ten zazwyczaj był niższy niż notowany poziom inflacji.
  • Większą zmiennością cechuje się poziom aktywności mieszkańców i mieszkanek mierzony liczbą złożonych projektów oraz osób biorących udział w głosowaniach. Zwiększyła się ona w 28,4% ośrodków, spadła w 40,5% miast, a w pozostałych 30,9% pozostała bez większych zmian. Średnia frekwencja w głosowaniach utrzymała się na podobnym poziomie co rok wcześniej i wyniosła ok. 11%.
  • Projekty wybrane przez mieszkańców do realizacji – podobnie jak w poprzednich latach – koncentrowały się na zadaniach infrastrukturalnych, zaplanowanych przede wszystkim na terenach zieleni i rekreacji, w pasach dróg oraz na działkach administrowanych przez placówki oświatowe.

Martela B., Janik L., Mróz K., 2023, Barometr budżetu obywatelskiego. Edycja 2022, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Warszawa–Kraków, s. 6

Więcej informacji znajdziecie w samej publikacji, którą załączamy poniżej.

Celem badania było ustalenie zakresu i sposobu organizacji budżetów obywatelskich we wszystkich ośrodkach powyżej 5 tys. mieszkańców i mieszkanek. Autorzy pozyskiwali dane zarówno ze stron internetowych, jak i na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Wszystkie materiały przeanalizowano z wykorzystaniem metod ilościowych oraz jakościowych.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony