NaprawmyTo.pl – serwis do naprawiania problemów w przestrzeni publicznej
Serwis NaprawmyTo.pl umożliwia swoim użytkownikom zgłaszanie problemów zaobserwowanych w ich najbliższym otoczeniu. Podstawowymi funkcjami serwisu są: zgłaszanie różnego rodzaju usterek, awarii itp. w przestrzeni publicznej, informowanie o nich odpowiednich instytucji, przeglądanie i wyszukiwanie alertów z najbliższej okolicy. NaprawmyTo.pl to narzędzie skierowane do samorządów gminnych.
Esencja narzędzia
Do czego służy? | do bezpośredniego zgłaszania przez mieszkańców problemów i usterek obecnych w przestrzeni publicznej |
Dla kogo? | dla samorządów gminnych i ich mieszkańców |
Czego wymaga? |
|
Koszt | niski, zależy od liczby mieszkańców gminy |
NaprawmyTo.pl to narzędzie, które może pomóc ograniczyć liczbę usterek zgłaszanych drogą tradycyjną oraz usprawnić obieg informacji wewnątrz urzędu, a także między urzędem a mieszkańcami. Wykorzystuje aktywność obywateli do przeglądu stanu infrastruktury miejskiej, dzięki czemu nie trzeba robić dodatkowej inwentaryzacji – mieszkańcy sami zgłaszają braki i uszkodzenia w przestrzeni publicznej.
Serwis zwiększa transparentność w komunikacji urzędu z mieszkańcami – dzięki temu, że informacja o danym problemie jest stale dostępna na stronie internetowej, mieszkańcy wiedzą, co się z nim dzieje, i nie muszą zgłaszać go po raz kolejny.
Aby jednak NaprawmyTo.pl spełniało swoje zadanie, potrzebne jest zaangażowanie po stronie urzędu. Przede wszystkim narzędzie musi zostać odpowiednio wypromowane – bez wystarczającego wysiłku włożonego w poinformowanie i zachęcenie mieszkańców w serwisie nie przybędzie zgłoszeń usterek. Kluczowe jest też zapewnienie zespołu do bieżącej obsługi serwisu i poszczególnych zgłoszeń.
Dla urzędników NaprawmyTo.pl może być narzędziem diagnozy potrzeb mieszkańców. Obserwując i analizując kategorie i miejsca zgłoszeń, mogą lepiej zaplanować wydatki i działania, np. w zakresie inwestycji i rewitalizacji.
Dla mieszkańców jest to z kolei narzędzie do społecznej kontroli pracy urzędu – tempa i sposobu reakcji na zgłaszane problemy, jakości komunikacji z mieszkańcami czy współpracy z innymi jednostkami.
Dla lokalnych wspólnot NaprawmyTo.pl może być przydatne w monitorowaniu sytuacji w danej okolicy (np. na osiedlu).
Opis narzędzia
W serwisie NaprawmyTo.pl każdy mieszkaniec może szybko i prosto zgłosić zauważoną w przestrzeni publicznej usterkę – niedziałającą latarnię, zniszczony przystanek czy zalegające w parku śmieci. W tym celu po wejściu na stronę należy wykonać trzy nieskomplikowane kroki: zaznaczyć odpowiednie miejsce na mapie, dodać krótki opis usterki i wybrać kategorię zdarzenia. Można też załączyć zdjęcie. Całość zajmuje nie dłużej niż minutę.
Przykładowy widok zgłoszonych alertów w serwisie Naprawmyto.pl
Następnie informacja o usterce automatycznie trafia do odpowiedniego działu w urzędzie gminy, który zajmuje się sprawami z danych kategorii (np. zniszczone przystanki). Urzędnik odpowiedzialny za dany alert zaznacza w systemie, na jakim etapie rozwiązywania problemu jest dana usterka. Jest to jasny komunikat dla mieszkańców, czy dany alert jest w trakcie procesu naprawy, czy też już został naprawiony. Wszystkie zebrane zgłoszenia można śledzić na mapie gminy.
W systemie dostępnych jest kilka dodatkowych funkcjonalności, które ułatwiają i usprawniają komunikację wewnątrz urzędu, np. opcja ręcznego przekazywania zgłoszenia do odpowiedniej jednostki, zaznaczanie, który z pracowników podejmuje się realizacji danego zgłoszenia, a także możliwość eksportu bazy zbierającej dane o wszystkich zgłoszeniach.
Z perspektywy mieszkańca ciekawą funkcjonalnością może być zaznaczanie obszarów obserwacji, np. okolicy naszego domu, miejsca pracy itp. Pozwala to na otrzymywanie powiadomień o nowych alertach z zaznaczonych obszarów, by być na bieżąco z propozycjami zmian w swoim najbliższym otoczeniu.
Więcej informacji na temat serwisu NaprawmyTo.pl można znaleźć w broszurze informacyjnej.
Autorzy NaprawmyTo.pl
Nad stworzeniem serwisu pracowało – pod patronatem Fundacji Batorego i przy wsparciu koordynacyjnym Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” – kilkanaście organizacji z całego kraju (pełna lista partnerów). Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były strony: FixMyStreet.com oraz SeeClickFix.com, cieszące się wielką popularnością na świecie. Obecnie serwis utrzymuje i rozwija Fundacja Stocznia.
Źródło informacji
- strona serwisu NaprawmyTo.pl