OmaStadi – budżet partycypacyjny w Helsinkach
Rok realizacji: 2018OmaStadi to serwis internetowy, w którym mieszkańcy Helsinek mogą składać, poznawać i komentować projekty oraz głosować na najlepsze z nich. Tak działa helsiński budżet partycypacyjny, na który miasto co roku przeznacza 4,4 mln euro.
Esencja projektu
Realizator: | Miasto Helsinki (Finlandia) |
Cel: | włączenie mieszkańców w podejmowanie decyzji o przeznaczeniu 4,4 mln euro rocznie |
Czas: | tworzenie projektów – od stycznia do kwietnia, głosowanie – jesienią |
Tworzenie projektów
Projekty w helsińskim budżecie można składać dla dzielnicy lub całego miasta. Miasto podzielono w tym celu na siedem dzielnic, każdej z nich przypisując budżet proporcjonalnie do wielkości populacji.
Projekty składane przez mieszkańców muszą spełniać następujące kryteria:
- koszt ich realizacji musi wynosić co najmniej 35 tys. euro, ale nie więcej niż budżet dla danej dzielnicy, a w przypadku projektów miejskich – nie więcej niż 880 tys. euro,
- muszą dotyczyć spraw będących we właściwości władz miasta,
- nie mogą być sprzeczne z aktualnymi planami zagospodarowania przestrzennego ani decyzjami podjętymi przez właściwe organy miejskie,
- nie mogą być sprzeczne z prawem fińskim ani wartościami i strategią miasta,
- nie mogą zakładać rekrutacji stałych pracowników lub przeprowadzania stałych zadań.
Pomoc w pisaniu projektów i korzystaniu z OmaStadi jest dostępna dla mieszkańców w miejskich bibliotekach. W mieście odbywają się też spotkania, podczas których mieszkańcy mogą zagrać w karcianą grę służącą wspólnemu namysłowi nad potrzebami miasta i osób w niż żyjących.
Tworząc projekty, mieszkańcy nie muszą mieć dokładnych informacji o kosztach ich realizacji – projekty są bowiem oceniane i dopracowywane przez urzędników i ekspertów. Czasem też kilka podobnych projektów lub dotyczących tego samego terenu jest łączonych w jeden – żeby zwiększyć ich szanse w głosowaniu.
Głosowanie
W głosowaniu na projekty mogą brać udział mieszkańcy powyżej 12 roku życia. Głosowanie odbywa się na stronie OmaStadi, ale można też oddać głos stacjonarnie – w miejskich bibliotekach.
OmaStadi – otwarta platforma do konsultacji
OmaStadi to strona stworzona na bazie bezpłatnego otwartego oprogramowania Decidim, które jest rozwijane głównie przez samorząd Barcelony. Decidim służy do prowadzenia różnych procesów partycypacyjnych – konsultacji społecznych, budżetów obywatelskich itp.