V seminarium: o konsultacjach społecznych
30 czerwca 2011 roku odbyło się kolejne, piąte, seminarium Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej. Tym razem w całości poświęcone było konsultacjom społecznym, wciąż najczęstszej formie działań partycypacyjnych. Co utrudnia organizację takich procesów? Jak radzić sobie z tymi problemami? Od czego zacząć planowanie konsultacji społecznych i jak, tak naprawdę, to zrobić?
Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi zarówno na te pytania, jak i wiele innych pojawiających się w ożywionej dyskusji. W rozmowie obok przybyłych uczestników (będących przedstawicielami urzędów i organizacji pozarządowych) brali udział zaproszeni eksperci: Anna Petroff–Skiba z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Agata Wierny z Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych przy Urzędzie Miasta Częstochowa, dr Paweł Kuczyński z Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.
Seminarium składające się z otwartej dyskusji na temat barier w prowadzeniu konsultacji społecznych, jak również innych aspektów z tym związanych oraz z popołudniowej części warsztatowej okazało się być doskonałą okazją do wymiany wiedzy i spostrzeżeń.
Stało się to przede wszystkim dzięki zaangażowaniu uczestników z tak bogatym i różnorodnym doświadczeniem – za co wszystkim serdecznie dziękujemy!
Poniżej znajdują się do pobrania podsumowania poszczególnych części seminarium oraz przygotowane na tę okazję materiały:
Pliki do pobrania
- Podsumowanie V seminarium
- Podsumowanie warsztatu Agaty Wierny
- Prezentacja Anny Cybulko o podstawowych informacjach nt. moderacji
- Prezentacja zespołu LPO o wybranych technikach konsultowania
- Tekst przewodni seminarium autorstwa Anny Petroff-Skiby
- Zagraniczny tekst przewodni seminarium o identyfikacji problemów związanych z konsultacjami