X seminarium: o budżecie partycypacyjnym
W dniach 5-6 listopada 2012 odbyło się X seminarium LPO poświęcone budżetowi partycypacyjnemu. Jego głównym celem było stworzenie możliwości spotkania, dyskusji i wymiany doświadczeń między osobami (zarówno przedstawicielami administracji publicznej, jak i organizacji pozarządowych), które wprowadziły już mechanizm budżetu partycypacyjnego z tymi, które nad tym pracują lub dopiero noszą się z takim zamiarem.
Gościem specjalnym seminarium był Giovanni Allegretti, badacz z Centre for Social Sciences na Uniwersytecie w Coimbrze (Portugalia), który w przystępny i dynamiczny sposób wprowadził uczestników w tematykę seminarium, a drugiego dnia poprowadził interaktywny warsztat prezentujący koncepcję cyklu całego procesu projektowania budżetu partycypacyjnego.
O możliwościach wprowadzenia mechanizmu włączania mieszkańców w decydowanie o wydatkach, które daje polskie prawo opowiedział Dariusz Kraszewski ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Następnie odbyła się długa dyskusja, punktem wyjścia której były prezentacje przygotowane przez przedstawicieli polskich miast-pionierów w zakresie wdrażania budżetu partycypacyjnego: Piotra Kurdziela, radnego Miasta Sopotu, Łukasza Prykowskiego, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Łodzi ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Ewę Lieder, Przewodniczącą Zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny w Gdańsku oraz wspólnie przez Annę Kordasiewicz z Fundacji Pole Dialogu, Urszulę Majewską z Urzędu Dzielnicy Śródmieście w Warszawie i Joannę Strzelecką, dyrektora warszawskiego Domu Kultury Śródmieście.
Pierwszy dzień seminarium zakończyła prezentacja Ute Dreiocker z Urzędu Miasta Kolonii (Niemcy), które od wielu lat wykorzystuje mechanizm budżetu partycypacyjnego.
Drugi dzień seminarium rozpoczęła grupowa dyskusja poświęcona zdiagnozowanym i wybranym przez jej uczestników głównym problemom, które towarzyszą procesowi przygotowywania i wdrażania budżetu partycypacyjnego i pomysłom na ich rozwiązywanie.
Warsztat prowadzony przez Giovanniego Allegrettiego polegał na przeprowadzeniu symulacji organizacji budżetu partycypacyjnego. Spotkanie zakończyła prezentacja i omówienie najważniejszych kroków i wskazówek do wdrażania budżetu partycypacyjnego.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w seminarium!
Poniżej zamieszczamy materiały ze spotkania (prezentacje prelegentów, krótkie opisy prezentowanych polskich praktyk, tekst Giovanniego Allegrettiego z podstawowymi informacjami na temat budżetu partycypacyjnego).
Połączone prezentacje polskich przykładów zastosowania budżetu partycypacyjnego (Piotra Kurdziela “Budżet obywatelski w Sopocie”, Łukasza Prykowskiego “Głos łodzian się liczy”, Ewy Lieder “Budżet obywatelski w Dolnym Wrzeszczu” oraz Anny Kordasiewicz, Urszuli Majewskiej i Joanny Strzeleckiej “Podzielmy się kulturą! Budżet obywatelski w Domy Kultury Śródmieście w Warszawie”)
Zapraszamy również do lektury tekstu Borysa Marteli pt. „Ile partycypacji w budżecie obywatelskim?” prezentującego efekty prac grupy Demokracja miejska podczas II Kongresu Ruchów Miejskich w Łodzi – opis warunków, jakie powinien spełniać budżet obywatelski.
Seminaria Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej organizowane są przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w Działaniu”.
Pliki do pobrania
- Prezentacja wprowadzająca Giovanniego Allegrettiego
- Budżet partycypacyjny w Kolonii. Doświadczenia i wyzwania - prezentacja Ute Dreiocker
- Podsumowanie wypowiedzi Dariusza Kraszewskiego "Budżet partycypacyjny w kontekście polskiego prawa"
- Podsumowanie dyskusji grupowej X seminarium
- 7 kroków do wdrożenia budżetu partycypacyjnego - prezentacja Giovanniego Allegrettiego
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące budżetu partycypacyjnego