Wspólny Plan. Jak wspólnie budować dialog wokół decyzji przestrzennych w gminach?
Fundacja WiseEuropa w partnerstwie z Fundacją Stabilo zrealizowały projekt, w ramach którego wsparły 21 gmin w przeprowadzeniu konsultacji dotyczących kształtowania przestrzeni. Jednym z efektów tego projektu jest publikacja, którą zamieszczamy poniżej. Przedstawia ona przebieg samego projektu, ale mówi także o systemie planowania przestrzennego w Polsce oraz o tym, jak dobrze prowadzić konsultacje wokół przestrzeni w gminie.
Publikacja składa się czterech głównych części:
- Informacje o projekcie, możemy się tutaj dowiedzieć o jego celach i przebiegu, o rekrutacji gmin i ich charakterystyce, o realizacji Indywidualnych Planów Konsultacji i wydarzeniach towarzyszących. Ta część zawiera również wstęp do realiów planowania przestrzennego w Polsce.
- Drugi rozdział to Tematyka konsultacji o przedmiocie i celu samych konsultacji i różnych uwarunkowaniach przestrzennych.
- Trzecia część Jak konsultowano kompleksowo przedstawia poszczególne etapy dobrego procesu konsultacyjnego.
- Czwarty rozdział to Ewaluacja, a więc podsumowanie wyników konsultacji, podjętych decyzji, trudności i wrażeń osób pracujących w urzędach.
Celem całego projektu było zwiększenie wiedzy i doświadczenia osób pracujących w urzędzie gminy, zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności a także wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w planowaniu przestrzennym.
Projekt był realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Oś II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego. Umowa na jego realizację została podpisana z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.