XIV seminarium: o partycypacyjnym podejściu do planowania rozwoju miast
25 i 26 lutego w siedzibie Stoczni odbyło się XIV seminarium prowadzone przez zespół Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, poświęcone zagadnieniom związanym z włączaniem mieszkańców w procesy podejmowania decyzji o planowaniu rozwoju miast.
Pierwszy dzień został podzielony na część teoretyczną, podczas której uczestnicy mogli posłuchać doświadczeń osób związanych z tematyką seminarium, i praktyczną – gdy starali się rozwiać swoje wątpliwości i przyłożyć działania opisane przez prelegentów do swoich projektów.
Seminarium zostało zapoczątkowane wprowadzeniem poprowadzonym przez Kubę Wygnańskiego ze Stoczni. W swoim wystąpieniu ukazał problemy społeczne i nowe wyzwania współczesnych miast, a następnie wplótł je w myślenie partycypacyjne: angażujące mieszkańców, szukające rozwiązań w oparciu o dialog i współpracę. Zachęcamy także do obejrzenia wystąpienia Kuby Wygnańskiego:
Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Agata Diduszko-Zyglewska z Krytyki Politycznej, Waldemar Duczmal ze Stowarzyszenia Akcja Konin, Tomasz Jakubiec, Dyrektor Biura Strategii Miasta w Urzędzie Miasta Łodzi oraz dr Cezary Trutkowski z Instytutu Socjologii UW. Dyskusję poprowadziły Ewa Stokłuska i Maria Perchuć ze Stoczni.
Po zakończeniu tej części, o ciekawych procesach włączających mieszkańców opowiedzieli Magdalena Szydłowska z Wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opola i Richard Lee z londyńskiej organizacji Just Space.
Pierwsza prezentacja opisywała proces tworzenia wraz z mieszkańcami Strategii rozwoju Opola w latach 2012-2020.
Prezentacja Magdaleny Szydłowskiej do obejrzenia:
Podczas drugiej, Richard Lee pokazał, jak jego organizacji udało się zaangażować londyńczyków do aktywnego włączenia się w recenzowanie miejskiej strategii.
Prezentacja Richarda Lee także do obejrzenia:
W drugiej połowie dnia uczestnicy podzielili się na dwie grupy, w których przyglądali się dwóm procesom partycypacyjnym i wraz z prelegentami wymieniali doświadczenia na temat różnych problemów i ich rozwiązań. Pierwsza grupa wraz z Marzeną Matowską z Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Marcinem Płocharczykiem (poza MCK reprezentującym jeszcze Ośrodek Działań Kulturowych Las) rozmawiała o procesie tworzenia Obywatelskiej Strategii Rozwoju Kultury w Bydgoszczy na lata 2013-2020. W drugiej, uczestnicy przyglądali się Obywatelskiej Strategii Konin 2020, o której opowiadał prezes Stowarzyszenia Akcja Konin – Waldemar Duczmal.
Drugi dzień rozpoczął się 3-godzinnymi warsztatami. Ponownie uczestnicy wybierali pomiędzy dwiema opcjami.
Część wybrała warsztaty z Richardem Lee, który na podstawie pytań uczestników i własnego doświadczenia przy recenzowaniu londyńskiej strategii rozwoju pokazywał jak można angażować mieszkańców, jak zdobywać ich zainteresowanie i jak w ogóle organizacja pozarządowa może wpływać na samorząd pracujący nad dokumentem strategicznym.
Druga część uczestników zdecydowała się poszerzyć swoją wiedzę o relację samorządowca włączającego do działania mieszkańców. Magdalena Szydłowska z Wydziału ds. Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opola, opowiadała o partycypacyjnym tworzeniu miejskiej strategii rozwoju.
Po lunchu, w podsumowaniu, zebrane zostały wcześniejsze wątki – uczestnicy podzielili się na cztery grupy i za pomocą metody world cafe rozważali cztery zagadnienia związane z tematyką seminarium:
– wyzwania i bariery, jakie mają mieszkańcy chcący włączyć się w planowanie rozwoju miast,
– wyzwania i bariery, jakie mają urzędnicy chcący włączyć mieszkańców w planowanie rozwoju miast,
– jak angażować mieszkańców w monitoring realizacji i wdrażanie strategii
– jakie mogą być mechanizmy i okazje do włączanie mieszkańców w dyskusję o rozwoju miast
Zapraszamy do zapoznania się z reportażem z wydarzenia autorstwa Filipa Koneckiego:
W BROSZURZE PODSUMOWUJĄCEJ XIV SEMINARIUM znajdują się m.in. podsumowania dyskusji, informacja zwrotna od uczestników oraz polecane publikacje i przykłady działań.
Seminarium organizowane było w ramach projektu „Kurs – Partycypacja!”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.