Seminarium o praktycznych aspektach wdrażania budżetu partycypacyjnego
24 kwietnia odbyło się pierwsze partnerskie seminarium Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, organizowane we współpracy z Fundacją Pole Dialogu. Jego przedmiotem były praktyczne aspekty wdrażania procedury budżetu partycypacyjnego, poddane analizie na przykładzie doświadczeń z realizacji takiego budżetu w warszawskim Domu Kultury Śródmieście. Pierwszy w Polsce budżet partycypacyjny w instytucji publicznej został zrealizowany w 2012r. przy współpracy DKŚ i Urzędu Dzielnicy Warszawa Śródmieście właśnie przez Fundację Pole Dialogu, która pozyskała na ten cel wsparcie finansowe Fundacji im. Stefana Batorego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do współdecydowania przez mieszkańców przeznaczona została całość budżetu programowego instytucji na rok 2013, a więc ok. 600 tys. złotych. Wieloetapowy proces wykorzystywał przede wszystkim metody warsztatowe, a organizatorzy zadbali szczególnie o włączenie w działania różnych grup mieszkańców Warszawy, m.in. cudzoziemców.
Swoimi doświadczeniami z realizacji procesu dzieliły się z uczestnikami Marta Olejnik z Fundacji Pole Dialogu, Urszula Majewska – rzecznik Urzędu Dzielnicy Warszawa Śródmieście oraz Joanna Strzelecka, dyrektor, i Anna Mieczyńska, wicedyrektor Domu Kultury Śródmieście. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję wcielić się w role uczestników procesu i przetestować rozmaite narzędzia wykorzystywane w DKŚ, m.in. do wizualizacji składu budżetu oraz konstruowania propozycji nowego podziału środków.
Pliki do pobrania
- Prezentacja nt. założeń procedury budżetu partycypacyjnego (Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej)
- Prezentacja nt. procesu budżetu partycypacyjnego zrealizowanego w DKŚ (Fundacja Pole Dialogu)
- Publikacja "Podzielny się kulturą. Budżet partycypacyjny Domu Kultury Śródmieście. Opis procesu z rekomendacjami" (Przemysław Sadura, Fundacja Pole Dialogu)