Budżet partycypacyjny dla początkujących
2 i 3 grudnia 2014 oraz 13-14 stycznia 2015 odbyły się w Stoczni seminaria „Budżet partycypacyjny dla początkujących” -skierowane do przedstawicieli miast zastanawiających się nad wprowadzeniem tego partycypacyjnego narzędzia w niedługim czasie. Poniżej przedstawiamy ich przebieg oraz materiały.
Seminarium 2-3 grudnia 2014 r.
Głównym celem seminarium, poza opisem technicznych aspektów wprowadzania budżetu partycypacyjnego, było stworzenie przestrzeni do namysłu nad sensem i celem stosowania tej procedury. Przedstawiciele 11 miast z całej Polski przez dwa dni uczestniczyli w dyskusjach, warsztatach i prezentacjach, podczas których mogli porównać swoje doświadczenia, podzielić się obawami dotyczącymi budżetu partycypacyjnego (BP), a przede wszystkim opowiedzieć o tym, jakie wiążą nadzieje z tym mechanizmem.
Panel otwierający pierwszy dzień spotkania dotyczył omówienia celu z jakim uczestnicy przyjechali na seminarium, a co za tym idzie celu wprowadzenia budżetu partycypacyjnego w swoich miastach. W niektórych przypadkach podkreślona została po prostu chęć przekazania decydowania o środkach finansowych mieszkańcom, natomiast spora część uczestników spojrzała na budżet partycypacyjny w szerszej perspektywie – doceniając jego rolę edukacyjną, budującą zaufanie na linii urząd – mieszkańcy i tworzącą więzi społeczne. Rozmowę o celach uruchamiania BP w samorządach reprezentowanych przez uczestników seminarium moderowała Ewa Stokłuska (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”). Dyskusję poprzedziła prezentacja wprowadzająca do tematu budżetu partycypacyjnego.
Po przerwie Ewa Stokłuska, Jacek Grzeszak i Agata Bluj (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”) przeprowadzili uczestników seminarium przez kolejne etapy procedury BP według opracowanej wcześniej publikacji ,,Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce”.
Po szczegółowej prezentacji dotyczącej minimów i rekomendacji działań w ramach BP, głos zabrał Piotr Drygała z Dąbrowy Górniczej – kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskich Urzędu Miasta. Prezentacja Piotra dotyczyła jego osobistych doświadczeń związanych z wprowadzanie budżetu partycypacyjnego w Dąbrowie, szczególnie w zakresie tworzenia zasad procedury budżetowej i współpracy z mieszkańcami.
Drugi dzień seminarium rozpoczęła prezentacja Jacka Grzeszaka na temat wykorzystania narzędzi ICT w prowadzeniu budżetu partycypacyjnego. Przedstawione zostały przykłady z kilku miast zagranicznych i polskich z rekomendacjami wykorzystania takich rozwiązań, jak interaktywne mapy projektów, czy wyszukiwarka pomysłów po słowach kluczowych. Prezentacja dostępna jest tutaj.
Następnie głos zabrał zagraniczny gość – Mauro Castro z Instytutu Administracji i Polityki Publicznej (IGOP) przy Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Jego prezentacja dotyczyła ewaluacji procesów BP: dlaczego warto ją przeprowadzać, jak można zaplanować taki proces oraz jakie kryteria należy uwzględnić w ewaluacji mechanizmu. Mauro oparł część swojej prezentacji na opowieści o ewaluacji BP w katalońskim miasteczku Figaro.
Ostatni panel seminarium był pracą w mniejszych grupach, w których uczestnicy próbowali rozwiązać rozmaite, dostrzeżone przez nich problemy, które mogą zaistnieć w trakcie wprowadzania w ich miastach BP. Efektem warsztatów jest lista obaw i sposobów z nich wybrnięcia – przydatne narzędzie do mierzenia się w przyszłości z opisanymi problemami. Na zakończenie uczestnicy seminarium powiedzieli jedną rzecz, która zmieni się w ich mieście po przeprowadzeniu BP.
Zapraszamy do zobaczenia filmowej relacji z jednego z seminariów autorstwa Filipa Koneckiego:
Seminarium 13-14 stycznia 2015 r.
W drugim seminarium ,, Budżet partycypacyjny dla początkujących” udział wzięli przedstawiciele 12 miast.
Jego program nieznacznie odbiegał od spotkania 2-3 grudnia. Tym razem bowiem zaprosiliśmy Monikę Michniewicz, kierująca Biurem Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miejskiego w Olsztynie, aby opowiedziała uczestnikom spotkania o procesie wdrażania budżetu partycypacyjnego w mieście.
Natomiast warsztat dotyczący ewaluacji BP poprowadzili eksperci ,,Stoczni” – Rafał Rudnicki, Łucja Krzyżanowska oraz Katarzyna Starzyk. Uczestnicy podzieleni na małe grupy zastanawiali się nad tym, w jaki sposób można zaplanować ewaluację BP, jak zbierać dane przydatne w badaniu oraz jak wprowadzać w życie zmiany wynikające z wniosków ewaluacji. Poniżej można zapoznać się z materiałami towarzyszącymi rozmowie, które można zastosować przy badaniu BP.
Seminaria zorganizowano w ramach projektu ,,Laboratorium budżetu partycypacyjnego” realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych ,,Stocznia” w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich i Institute of Governance and Public Policies przy Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Pliki do pobrania
- Model logiczny Budżetu Partycypacyjnego
- Pytania ewaluacyjne i wskaźniki
- Olsztyński Budżet Obywatelski - prezentacja Moniki Michniewicz
- Prezentacja Mauro Castro (pl)
- Prezentacja Mauro Castro (ang)
- Dąbrowski Budżet Partycypacyjny - prezentacja Piotra Drygały
- Kluczowe zasady Budżetu Partycypacyjnego
- Prezentacja na podstawie publikacju "Standardy procesów budżetu partycypacyjnego w Polsce”