Kialo – platforma do prowadzenia dyskusji on-line
Kialo to (obecnie darmowe) narzędzie wspomagające dyskutowanie w internecie. W języku esperanto kialo może oznaczać rację, powód lub rozum – autorom narzędzia zależało właśnie na tym, by internetowe rozmowy stały się bardziej rzeczowe i opierały się na logicznym rozumowaniu i przemyślanej argumentacji.
Esencja narzędzia
Do czego służy? | do prowadzenia ustrukturyzowanej, rzeczowej dyskusji on-line |
Czego wymaga? |
|
Ile kosztuje? | (obecnie) narzędzie jest darmowe |
Dla kogo? | dla osób chcących rozpocząć/prowadzić dyskusję on-line (istnieje również wersja Kialo Edu przeznaczona dla społeczności szkolnych i akademickich) |
Kialo pozwala na prowadzenie dyskusji on-line w jednej z dwóch form: stawiania tez w odpowiedzi na jedno centralne pytanie (multi thesis discussion) albo szukania argumentów potwierdzających lub podważających centralną tezę (single thesis discussion). Przykładowe dyskusje prowadzone w obu formach widnieją na poniższej grafice.
Formy prowadzenia dyskusji w Kialo, po lewej – multi thesis discussion, po prawej – single thesis discussion. Źródło: support.kialo-edu.com
W dyskusjach prowadzonych w Kialo użytkownicy mogą nie tylko dodawać swoje odpowiedzi na centralne pytanie (w multi thesis discussion) albo argumenty za i przeciw (w single thesis discussion), lecz także sugerować zmiany, komentować wypowiedzi innych osób oraz nadawać im rangi odzwierciedlające ich wagę/znaczenie w dyskusji.
Opis narzędzia
Tworzenie dyskusji
Każdy użytkownik Kialo może utworzyć swoją dyskusję. Najpierw należy wybrać jej formę (single lub multi thesis discussion), określić temat i wskazać język, w jakim będzie prowadzona. Oprócz tego użytkownik może dodać do dyskusji: zdjęcie ilustrujące temat i tagi pomagające w późniejszym wyszukiwaniu dyskusji, a także informacje wprowadzające do dyskusji (np. podstawowe założenia, kluczowe dane, bibliografię).
Na tym etapie można też zdecydować, czy uczestnicy dyskusji będą mieć prawo nadawania rang argumentom używanym w dyskusji.
Tworzenie dyskusji. Źródło: www.kialo.com
Argumenty
Żeby dyskusja zachowała czytelną strukturę i była rzeczowa, argumenty dodawane przez uczestników powinny:
- skupiać się na jednym wątku,
- być opisane prosto i zwięźle (w maks. 500 znakach),
- nie powielać wcześniej dodanych argumentów,
- o ile to możliwe i zasadne, podawać źródło przytoczonych danych.
Drzewo argumentów
W Kialo każda dyskusja ma swoje drzewo argumentów, które obrazuje treść dyskusji. Drzewo w graficznej i interaktywnej formie prezentuje wszystkie argumenty przedstawione w dyskusji oraz zależności między nimi.
W przykładzie z poniższej grafiki, w którym dyskusja skupia się na tezie „ananas nadaje się na pizzę”, widać, jak do wybranego argumentu odnoszącego się wprost do tej tezy („ananas na pizzy to zniewaga wobec włoskich źródeł pizzy”) użytkownicy dodali argumenty za i przeciw odnoszące się bezpośrednio do niego, a nie do wyjściowej tezy.
Argumenty użyte w dyskusji można przenosić w obrębie drzewa argumentów (jeśli ma się do tego uprawnienia), dzięki czemu staje się bardziej uporządkowana i czytelna dla wszystkich, którzy w niej uczestniczą.
Drzewo argumentów w dyskusji na temat… pizzy z ananasem. Źródło: www.kialo.com
Statystyki i infografika
Dla dyskusji w Kialo automatycznie powstają statystyki z najważniejszymi informacjami (liczbą uczestników, wyświetleń dyskusji, argumentów i oddanych na poszczególne argumenty głosów) oraz gwiaździsta infografika, która przedstawia wszystkie argumenty w dyskusji (wraz z ich rangą uzyskaną w głosowaniu odwzorowaną dwoma kolorami o różnym natężeniu).
Infografika obrazująca dyskusję na temat pizzy z ananasem (im bardziej natężony kolor, tym wyższą rangę w dyskusji ma dany argument). Źródło: www.kialo.com
Głosowanie
Każdemu argumentowi użytemu w dyskusji użytkownicy mogą przypisać rangę/znaczenie. Te z nich, które w ocenie uczestników dyskusji są najmocniejsze, automatycznie będą pojawiać się na górze zestawienia wszystkich argumentów.
Argumenty w dyskusji na temat… pizzy z ananasem. Źródło: www.kialo.com
Role użytkowników
W Kialo użytkownicy mogą mieć jedną z pięciu ról:
- właściciel – jest twórcą dyskusji,
- administratorzy – mają uprawnienia związane z zarządzaniem dyskusją, tzn. mogą m.in. modyfikować ustawienia dyskusji, zmieniać role innych użytkowników i zapraszać nowych, akceptować argumenty i komentarze oraz odsyłać je do sprawdzenia,
- redaktorzy – mogą tworzyć, edytować, przenosić i usuwać wszystkie argumenty w dyskusji, a także oznaczać argumenty wymagające sprawdzenia,
- piszący – mają prawo do tworzenia, przenoszenia, edytowania lub usuwania własnych argumentów, a także ich łączenia w innych miejscach dyskusji, mogą też komentować wszelkie argumenty w dyskusji i wysyłać wiadomości na czacie,
- obserwatorzy – mają ograniczone prawo do dyskusji, ale mogą głosować nad wszystkimi argumentami.
Filmowa instrukcja
Źródła informacji
- kialo.com (dostęp 24.03.2020)
- kialo-edu.com (dostęp 24.03.2020)
- „Meet the start-up that wants to sell you civilised debate” – Financial Times (dostęp 24.03.2020)