Seminaria

Spotkanie o wybieraniu projektów do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego

25 czerwca br. razem ze Związkiem Miast Polskich oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone różnym sposobom wybierania projektów do realizacji w ramach procedury budżetu partycypacyjnego. Gościem i zarazem głównym prelegentem spotkania był dr. Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej – inicjator pierwszego w Polsce budżetu obywatelskiego w Sopocie.

Podczas spotkania Marcin opowiadał o celach jakie przyświecały inicjatorom Sopockiego budżetu partycypacyjnego oraz o tym, co z tych pierwotnych założeń wyszło, a co zupełnie się nie powiodło. W tej drugiej kategorii umieścił wdrożenie pomysłu wybierania projektów do realizacji podczas organizowanych w ramach BP spotkań dyskusyjnych dla mieszkańców, który przez władze miasta zastąpiony został innym rozwiązaniem – powszechnym głosowaniem. W opinii prelegenta ta metoda ma swoje zalety: przede wszystkim, głosowanie bezpośrednie aktywizuje mieszkańców i zachęca do udziału w procesie. Posiada niestety także i wady – w wyborze projektów do realizacji poprzez głosowanie trudno zapewnić to, że zwycięskie projekty będą reprezentatywne dla potrzeb wszystkich mieszkańców miasta (a nie jedynie tych, którzy są najbardziej aktywni i zorganizowani). Głosowanie nie pozostawia miejsca na wymianę poglądów pomiędzy mieszkańcami na temat kierunków rozwoju miasta i jego priorytetowych potrzeb. Według Marcina odpowiedzą na te braki może być rezygnacja z etapu głosowania powszechnego i wprowadzenie alternatywnego rozwiązania: powołanie panelu obywatelskiego, który na drodze dyskusji wskazywałby najlepsze i najpotrzebniejsze projekty. Uczestnicy panelu obywatelskiego byliby dobierani losowo z próby skonstruowanej w taki sposób, by panel odzwierciedlał demograficzną strukturę miasta.

Jeśli jednak pozostać przy wyborze projektów przez głosowanie, to jaką „ordynację” wybrać?

Prelegent zaprezentował kilka najczęściej stosowanych w Polskich samorządach wariantów głosowania w BP: możliwość poparcia kilku projektów w ramach głosu, ustawienie projektów od najbardziej do najmniej popieranego w ramach głosu, głos z określoną liczbą punktów do rozdysponowania pomiędzy różne projekty. Opowiadając o różnych metodach wymieniał ich wady, zalety oraz konsekwencje dla ostatecznych wyników głosowania. Zaprezentował także metodę, która do najczęściej stosowanych w Polsce nie należy, jednak pozwala na uniknięcie kilku wad wpisanych w przytoczone powyżej sposoby – na przykład dając głosującym możliwość wskazania projektów, które uważają za niepotrzebne.
Aby dowiedzieć się więcej na temat panelu obywatelskiego i zapoznać z prezentacją Marcina Gerwina na temat poszczególnych metod głosowania, zapraszamy do obejrzenia filmu z zapisem fragmentu spotkania.

 

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu ,,Laboratorium budżetu partycypacyjnego” realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych ,,Stocznia” w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

finansowanie EOG


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony