Nowości na stronie,Wiadomości | 23 maja 2024 r.

Ruszyły konsultacje do projektu ustawy o zwiększeniu udziału obywateli w kształtowaniu polityk publicznych!

Do 10 czerwca trwają konsultacje do projektu ustawy o zwiększeniu udziału obywateli w kształtowaniu polityk publicznych prowadzone przez Fundację na rzecz Rozwoju Demokracji Lokalnej. 

Czytaj dalej

Nowości na stronie,Wiadomości | 20 maja 2024 r.

,,Narzędzia partycypacji lokalnej w Polsce w 2023 roku” – nowa publikacja Fundacji Batorego.

Dzielimy się dziś z Wami najnowszą publikacją Fundacja Batorego pt. ,”Narzędzia partycypacji lokalnej w Polsce w 2023 roku”.

Czytaj dalej

Wiadomości | 13 maja 2024 r.

Organizujemy Obywatelskie wysłuchanie publiczne dotyczące zmian w podstawie programowej (język polski)

Po wyborach w październiku 2023 r. zapowiedziano reformy dotyczące likwidacji prac domowych i zmniejszenia treści programowych. Niestety, konsultacje w tej sprawie były ograniczone i nie spełniły oczekiwań społecznych. Projekt rozporządzenia został udostępniony w kwietniu 2024 r., ale termin na zgłaszanie uwag jest bardzo krótki, a sposób ich przekazywania mało transparentny. Ponadto, konsultacje nie uwzględniają szerokiej dyskusji społecznej, która jest istotna ze względu na znaczenie podstaw programowych dla całego systemu edukacyjnego. W odpowiedzi na te braki, zdecydowaliśmy się zorganizować wysłuchanie obywatelskie.

Czytaj dalej

Podręcznik “Ogólnopolska narada obywatelska. Przewodnik po modelu dla organizatorów i organizatorek” – już dostępny!

“Wydaje się, że przekroczyliśmy swoisty próg, za którym nie ma już powrotu – wierzymy, że entuzjazm i przywiązanie do technik deliberatywnych wśród decydentów i decydentek, organizacji społecznych i naszego społeczeństwa będzie tylko rosnąć. I tego sobie życzmy!” – pisze we wstępie publikacji Kuba Wygnański, prezes Fundacji Stocznia 

Zespół Fundacji Stocznia przeprowadził ewaluację procesu Narada obywatelska o kosztach energii przeprowadzonego w 2022 i w przewodniku podzielił się refleksjami własnymi i swoich rozmówców, którzy brali udział w procesie. Podręcznik przede wszystkim będzie pomocny organizatorom i organizatorkom Ogólnopolskich narad obywatelskich.

Pobierz podręcznik “Ogólnopolska narada obywatelska. Przewodnik po modelu dla organizatorów i organizatorek”otwiera się w nowej karcie

Przeprowadzenie proponowanego modelu wymaga połączenia ze sobą wielu różnych elementów (co jest dużym wyzwaniem ze względu na ich złożoność) oraz pracy z wieloma środowiskami. Każdy proces wymaga skonstruowania od nowa „koalicji” wokół zagadnienia będącego jego przedmiotem. Jest to dość mozolna praca, ale bez niej całe przedsięwzięcie się nie powiedzie – wyjaśnia Kuba Wygnański.

Czytaj dalej

Wiadomości | 11 kwietnia 2024 r.

Dostępność w procesie inwestycyjnym

Czasami mówicie nam, że liczba sesji na Forum Praktyków Partycypacji jest przytłaczająca i nie da się wybrać wszystkiego, co Was interesuje. W odpowiedzi na to, przez ostatnie kilka miesięcy zamieszczamy na naszej stronie artykuły na tematy poruszane na sesjach lub nawet napisane przez osoby je prowadzące. Tym razem chcemy Wam przybliżyć temat dostępności w procesie inwestycyjnym. O tym i na 10. FPP i w poniższym tekście, opowiedział Grzegorz Pronobis.

Czytaj dalej

Wiadomości | 10 kwietnia 2024 r.

Sztuczna inteligencja w partycypacji – wybrane zagadnienia

Czasami mówicie nam, że liczba sesji na Forum Praktyków Partycypacji jest przytłaczająca i nie da się wybrać wszystkiego, co Was interesuje. W odpowiedzi na to, przez ostatnie kilka miesięcy zamieszczamy na naszej stronie artykuły na tematy poruszane na sesjach lub nawet napisane przez osoby je prowadzące. Tym razem chcemy Wam przybliżyć temat sztucznej inteligencji w partycypacji. Autorami tekstu są Marta Siemińska i Damian Wojciech Dudała z Fundacji SOC TECH LAB.

Czytaj dalej

Więcej aktualności

Zapisz się do naszego newslettera

Zaczynasz przygodę z partycypacją? Przejdź dalej

Szukasz kontaktów? Przejdź dalej

Szukasz inspiracji? Kilknij tutaj

Publikacje

Wspierają nas


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony