Nowości na stronie,Wiadomości | 29 maja 2024 r.

Otwarto rekrutację do Europejskiego Konkursu Innowacji Społecznych i Democratic Innovations Accelerator

Przeczytajcie o zasadach rekrutacji i terminach dwóch bardzo ciekawych projektów! 

Europejski Konkurs Innowacji Społecznych EUSIC odbywa się od ponad 10 lat i podejmuje ważne w danym momencie wyzwania społeczne w Europie. Jego tegoroczna edycja skupia się na innowacjach społecznych związanych z demokracją cyfrową, tj. takich, które znajdują i przeciwdziałają dezinformacji w sieci oraz sieciują inicjatywy działające w obszarze walki z dezinformacją, mową nienawiści, radykalizacją itp. Na laureatów i laureatki czekają nagrody pieniężne o wysokości: 75 000 euro, 50 000 euro i 25 000 euro.


Konkurs EUSIC 2024 wyłoni pomysły innowatorów i innowatorek społecznych na innowacyjne usługi promujące zasady demokracji w Unii, które będą miały pozytywny wpływ na zaangażowanie obywatelskie, lokalny dobrobyt oraz zrównoważony wzrost gospodarczy. Organizatorzy do 11 czerwca czekają na zgłoszenia inicjatyw, których celem jest m.in.: pomoc w identyfikacji i zwalczaniu dezinformacji, poprzez wspieranie demokratycznych modeli zarządzania,
łączenie podmiotów w pojawiających się praktykach demokratycznych, takich jak np. platformy konsultacji publicznych i deliberacji oparte czy rozwiązań typu: open source, open hardware i open data, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat wartości demokratycznych w wirtualnym i cyfrowym świecie cyfrowym,
budowanie oddolnych społeczności i wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o uczestnictwo, współpracę, deliberację i budowanie przestrzeni dialogu.


Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursu

Democratic Innovations Accelerator – na skrzyżowaniu tradycji i innowacji, demokratyczny krajobraz Europy doświadcza znaczącej transformacji. Innowacyjne modele demokracji partycypacyjnej i deliberacyjnej w Europie wciąż ewoluują i rozwijają się nierównomiernie, a niektóre regiony wyróżniają się jako twórcy zmian, podczas gdy inne stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami.

Aby wspierać kolejne pokolenie twórców zmian, People Powered i Coglobal prowadzą Akcelerator Innowacji Demokratycznych (DIA). Program jest częścią projektu Nets4Dem i wybierze 40 uczestników, którzy otrzymają bezpłatną pomoc w budowaniu potencjału w celu uruchomienia lub ulepszenia programów partycypacyjnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Horyzontu Europa (Albania, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Wyspy Owcze, Gruzja, Islandia, Izrael, Kosowo, Maroko, Mołdawia, Czarnogóra, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Tunezja, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania).

W ciągu sześciu miesięcy kohorta 40 organizacji społeczeństwa obywatelskiego i rządowych opracuje i dostarczy plan działania na rzecz wdrożenia demokratycznych innowacji, które zwiększą udział społeczeństwa w kształtowaniu polityki i zarządzaniu. Uczestnicy będą mieli bezpłatny dostęp do: dedykowanego mentora, który pomoże w opracowaniu planu działania, zasobów krok po kroku, takich jak Participation Playbook, praktycznych sesji na żywo i kursów online i międzynarodowych możliwości partnerskiego uczenia się.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 27 czerwca, a więcej informacji znajdziecie na ich stronie

Pliki do pobrania


    Informacja o plikach cookies

    Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

    Powrót do góry strony