Inne

Warsztaty przyszłościowe z seniorami w gminie Mora (Szwecja)

Rok realizacji: 2011 - teraz

Esencja projektu

Realizator Samorząd gminy Mora
Kontakt Åke Nyström ake.nystrom@mora.se
Cele Celem warsztatów zorganizowanych dla seniorów podczas Dnia Demokracji było poznanie ich “Wizji gminy Mora” (oczekiwań i propozycji rozwiązań wobec działań skierowanych do ich grupy). Ważnym elementem było też ustosunkowanie się lokalnych polityków i urzędników do wypracowanych przez seniorów pomysłów.
Działania warsztaty przyszłościowe (Future Scenario Workshops)
Czas  po raz drugi wiosną 2011; planowany corocznie

Warsztaty przyszłościowe (Future Scenario Workshops) dla seniorów ze szwedzkiej gminy Mora są procesem wzorowanym na takich samych działaniach skierowanych do tamtejszej młodzieży. Od lat w gminie Mora organizowane są  Dni Demokracji dla młodzieży, dające jej możliwość spotkania się z lokalnymi politykami i urzędnikami gminy, a także przedyskutowania i sprecyzowania problemów i oczekiwań specyficznych dla tej grupy. Temat warsztatów zorganizowanych dla seniorów podczas Dnia Demokracji dla seniorów, dotyczył ich “Wizji gminy Mora”. Proces miał swoją kontynuację także po Dniu Demokracji, kiedy na specjalnym spotkaniu seniorzy zostali poinformowani o tym, jak do wypracowanych przez nich planów działania ustosunkowali się politycy i urzędnicy z gminy. Metoda warsztatu przyszłościowego (częściowo uproszczona na potrzeby organizatorów) pozwala na przełamanie stereotypów w myśleniu i oczekiwaniach, dzięki czemu prowadzi często do nieoczekiwanych pomysłów i kreatywnych rozwiązań.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony