Publikacje

Kierunek: Panel obywatelski. Wskazówki dla zainteresowanych

Rok publikacji: 2018
Autor: Agnieszka Duda-Jastrzębska, Marcin Gerwin, Maria Jagaciak, Marta Nazaruk-Napora, Katarzyna Pliszczyńska

Publikacja powstała w ramach projektu „Panel obywatelski” realizowanego na zlecenie Urzędu Miasta Lublin przez Lubelską Grupę Badawczą we współpracy ze Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i dr. Marcinem Gerwinem.

Jest skierowana przede wszystkim do osób zainteresowanych realizacją panelu obywatelskiego – zarówno urzędników, jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych, facylitatorów czy specjalistów od partycypacji obywatelskiej.

Panel obywatelski to stosunkowo młoda metoda partycypacji. W Polsce zastosowały ją dotychczas tylko dwa miasta: Gdańsk i Lublin. Z pewnością wkrótce dołączą do nich kolejne, bo choć panel to metoda wymagająca i nie na każdą okazję, to jednak pod wieloma względami bardzo atrakcyjna.

Autorom publikacji zależy, aby kolejne panele były doskonalone i coraz pełniej odpowiadały na potrzeby mieszkańców, dlatego zebrali w publikacji wszystkie przemyślenia, jakie nasunęły się im w trakcie realizacji panelu w Lublinie. Trzeba ją więc traktować właśnie raczej jako zbiór refleksji i wskazówek niż wyczerpującą instrukcję realizacji panelu obywatelskiego.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony