Publikacje

Deliberative Café – propozycja prostego panelu obywatelskiego

Wydawca: Center for Blue Democracy
Rok publikacji: 2023
Autor: Marcin Gerwin

Przeczytajcie o nowym pomyśle Marcina Gerwina na rozmowy mieszkańców i mieszkanek o sprawach ich miasta. Deliberative Café to propozycja prostszego (i tańszego) panelu obywatelskiego, ale jednak zakładająca spotkania wylosowanych osób tworzących miasto „w pigułce”, które porozmawiają o sprawach swojej okolicy. W tej metodzie jednak nie ma założenia, że grupa powinna podjąć jakieś ostateczne decyzje na wybrany temat, jest natomiast część służąca wypracowaniu rekomendacji dla miasta.

Celem metody jest między innymi rozmowa, zrozumienie wybranych aspektów miasta, przestrzeń na dzielenie się swoimi przemyśleniami w danym temacie. Formuła zakłada trzy spotkania – jedno edukacyjne i dwa deliberacyjne, służące wypracowaniu rekomendacji. Przygotowane propozycje 36 wylosowanych mieszkańców i mieszkanek mają pokazywać urzędowi miasta ich różnorodne perspektywy i podpowiadać, jakie decyzje byłyby cenne dla ich miejscowości. 

Poniższa publikacja to przewodnik po metodzie, opisujący w jaki sposób zorganizować taki proces w swojej okolicy. Tekst mówi m.in. o wyborze tematu, losowaniu osób uczestniczących, zapraszaniu strony eksperckiej, organizacji poszczególnych spotkań i o wypracowywaniu rekomendacji.

Publikacja dostępna jest w sześciu językach – polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim. Wersje we wszystkich językach znajdują się na stronie Citizens’ Assemblies  Na naszej stronie znajdziecie również inne metody proponowane przez autora – pomysł na Izbę Obywatelską oraz na European Citizens’ Assembly.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony