Publikacje

Publikacja o European Citizens’ Assembly – propozycji nowego modelu podejmowania decyzji

Wydawca: Center for Blue Democracy
Rok publikacji: 2022
Autor: Marcin Gerwin

Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i demokracji deliberacyjnej, przygotował nową publikację o modelu organizacji paneli obywatelskich na poziomie europejskim. Mimo, że były już próby wykorzystywania metody różnych procesów deliberacyjnych na poziomie europejskim to według autora ich forma dotychczas sprawdzała się jedynie jako forma konsultacji, nie zaś podejmowania decyzji przez obywatelki i obywateli.

Z publikacji dowiemy się między innymi tego, że proces, którego celem miałoby być podejmowanie decyzji, a efektem byłyby wiążące rekomendacje, powinien uwzględniać poniższe kwestie:

  • do panelu powinny być zapraszane większe grupy osób niż dotychczas, co zwiększyłoby wiarygodność procesu,
  • organizacja spotkań powinna odbywać się bliżej miejsca zamieszkania, tak aby obywatele i obywatelki mieli lepszą możliwość wzięcia udziału w rozmowach i ich śledzenia,
  • ważne jest, żeby zapewnić niezależność osób prowadzących proces, które jednocześnie posiadają ekspercką wiedzę i doświadczenie w temacie demokracji deliberacyjnej,
  • warto wprowadzić mechanizm, który umożliwiałby wybór tematów dla panelu obywatelskiego z jednoczesnym dopasowaniem do nich czasu trwania fazy edukacyjnej (uczenia się o wybranym zagadnieniu),
  • proces powinien mieć zrozumiały i transparentny sposób wybierania ekspertów i ekspertek, 
  • warto otworzyć proces na zainteresowane organizacje pozarządowe czy instytucje badawcze,
  • organizowanie paneli mogłoby prowadzić do wyznaczania klarownych zasad takich procesów i przełożyć się na powstanie przewodnika z najważniejszymi informacjami i zasadami. 

Autor postuluje, że uwzględnienie powyższych zasad doprowadzi do powstania zupełnie nowego modelu organizacji panelu obywatelskiego na poziomie europejskim.

European Citizens’ Assembly: A New Model For Decision-making, s. 5

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony