Transport i środowisko

Wyrzuć to… do właściwego kosza! – konsultacje społeczne (Warszawa)

Rok realizacji: 2017

Konsultacje społeczne były wynikiem wejścia w życie rozporządzenia wprowadzającego nową kategorię odpadów: bioodpady. Głównym celem konsultacji społecznych było – poza poinformowaniem o zmianach – poznanie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat sposobów zbiórki bioodpadów i zidentyfikowanie potrzeb w związku z planowaną kampanią edukacyjną dotyczącą segregacji śmieci.

Esencja projektu

Inicjatywa Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi m.st. Warszawy
Czas październik–listopad 2017
Narzędzia Przez cały okres trwania konsultacji mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi do nowego regulaminu mejlowo lub listownie. Ponadto zorganizowano 10 spotkań informacyjno-konsultacyjnych z przedstawicielami urzędu miasta w różnych dzielnicach. Dodatkową możliwością zapoznania się ze zmianami i zgłoszenia uwag było spotkanie w trakcie Targów Zero Waste.
Kontakt sekretariat.bgok@um.warszawa.pl

Opis procesu

Konsultacje społeczne były wynikiem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Środowiska, które wprowadziło zmiany w sposobie segregacji śmieci. Rozporządzenie wprowadziło nową kategorię: bioodpady. Głównym celem konsultacji społecznych było – poza poinformowaniem o zmianach wprowadzonych przez ministerstwo – poznanie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat sposobów zbiórki bioodpadów i zidentyfikowanie potrzeb w związku z planowaną kampanią edukacyjną dotyczącą segregacji śmieci. Konsultacje miały charakter ogólnomiejski.
Celem organizatorów było dotarcie do jak największej grupy mieszkańców i mieszkanek miasta we wszystkich jego dzielnicach. Głównym elementem akcji informacyjnej był plakat dystrybuowany w dzielnicach tak, aby mogło go zobaczyć jak najwięcej osób.
W ramach konsultacji zorganizowano cykl 10 spotkań informacyjno-konsultacyjnych, odbywających się na przestrzeni miesiąca w różnych punktach Warszawy – w różne dni tygodnia, zawsze w godzinach 18.00–20.00.
Wśród uwag zgłaszanych przedstawicielom urzędu dominowały te dotyczące częstotliwości odbioru odpadów, sposobów rozmieszczania i utrzymania czystości pojemników na śmieci oraz ich oznakowania. Wiele spośród zgłoszonych uwag zostało wziętych pod uwagę: miasto wydłużyło okres odbioru odpadów zielonych, dopuściło używanie większych pojemników na odpady dla domów jednorodzinnych i wprowadziło obowiązek regularnego mycia pojemników.
Więcej informacji o procesie, w tym raport z konsultacji, można znaleźć na stronie konsultacje.um.warszawa.pl.
Opracowanie tekstu: Przemysław Gnyszka

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony