Kwestie sąsiedzkie

Partycypacyjne zarządzanie sąsiedztwem w Great Yarmouth (Wielka Brytania)

Rok realizacji: 2006 - teraz

Esencja projektu

Realizator Rada Gminy Great Yarmouth
Kontakt Leon de Beer: ldb@great-yarmouth.gov.uk
Cele Celem projektu było zaangażowanie mieszkańców dwóch sąsiedztw (za najbliższy polski odpowiednik angielskiego 'neighbourhood’ można uznać dzielnicę) w podejmowanie decyzji na temat sposobu świadczenia usług publicznych w ich miejscach zamieszkania i w działania zmierzające do poprawy jakości życia w
okolicy.
Działania spotkania konsultacyjne, grupy robocze, forum publiczne, ocena partycypacyjna, budżet partycypacyjny, samorząd sąsiedzki
Czas od roku 2006 (początkowo planowany na 4 lata, później przedłużony

Comeunity to kompleksowy program partycypacyjnego zarządzania sąsiedztwem, realizowany od roku 2006 w South i Central Yarmouth, w brytyjskiej gminie Great Yarmouth. Celem ogólnym projektu jest wzmocnienie jakości usług gminnych i docelowo podniesienie poziomu życia mieszkańców społeczności, zwłaszcza tych do tej pory marginalizowanych. Program zakłada współpracę samorządu z mieszkańcami, przedstawicielami trzeciego sektora i lokalnym dostarczycielami usług publicznych. W centrum działań decyzyjnych znajdują się mieszkańcy, co pozwala na faktyczne wypracowywanie rozwiązań na poziomie lokalnym, a nie ich narzucanie przez władze centralne. Akcent w projekcie położony jest na wypracowywanie procesów partycypacyjnych, nakierowanych na dopasowanie świadczonych usług publicznych do lokalnych potrzeb oraz  zaangażowanie mieszkańców w podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju lokalnej społeczności.

Program Comeunity jest jednym z trzech programów partycypacyjnych realizowanych na terenie gminy Great Yarmouth, stanowiących część gminnego Lokalnego Partnerstwa Strategicznego. Nad jego realizacją czuwa Wydział Polityki i Rozwoju Rady Gminy Great Yarmouth. W latach 2006-2010 finansowany ze środków Neighbourhood Element of the Safer and Stronger Communities Fund, w tej chwili program realizowany jest dzięki środkom Rady Gminy Great Yarmouth. W 2009 roku program Comeunity został uhonorowany nagrodą International Journal of Neighbourhood Renewal jako Najlepszy Brytyjski Program Odnowy Sąsiedztw.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony