Inne

Konflikt wokół tarczy antyrakietowej w Słupsku

Rok realizacji: 2007 - 2008

Esencja projektu

Realizator Centrum Inicjatyw Obywatelskich przy współpracy z Urzędem Gminy Słupsk, Akademią Pomorską, Inicjatywą „STOP Wojnie” i Radiem Koszalin
Kontakt Marta Makuch: marta.makuch@cio.slupsk.pl, Grzegorz Basarab: grzegorz.basarab@cio.slupsk.pl
Cele umożliwienie mieszkańcom wyrażenie opinii na temat planowanej instalacji tarczy antyrakietowej w Słupsku
Działania Zorganizowano badania sondażowe, spotkania i dyskusje w Kawiarence Obywatelskiej, zbieranie podpisów pod listem otwartym do premiera, konferencje, debatę publiczną.
Czas od jesieni 2007 do końca 2008

Obszar byłego lotniska w Redzikowie koło Słupska, na którego terenie miała powstać baza amerykańska z tarczą antyrakietową, zajmuje około 400 hektarów. Rząd Polski chciał wstępnie przekazać te tereny armii amerykańskiej na 20 lat z możliwością przedłużenia umowy. Do jej podpisania miało dojść 19 listopada 2008 roku. W bazie miało docelowo służyć około 500 osób: żołnierzy amerykańskich i personelu technicznego. Do podpisania kontraktu nigdy nie doszło – władze amerykańskie wycofały się z planów instalacji tarczy antyrakietowej w Radzikowie, zamiast tego ma powstać tam do 2018 r. wojskowa baza dla żołnierzy amerykańskich.

Temat instalacji tarczy antyrakietowej w Supsku, który pojawił się na wiosnę 2008 roku wzbudzał od początku duże emocje, zwłaszcza wśród mieszkańców regionu, którzy o planach instalacji tarczy w pobliskim Redzikowie, dowiedzieli się z mediów ogólnopolskich. Wójt gminy Słupsk, Mariusz Chmiel z powodu braku informacji o planowanej instalacji wysłał list do ambasadora USA w Polsce z prośbą o przybliżenie tematu inwestycji. Sprzeciw obywatelski udało się przełożyć na działania i wykorzystać tę mobilizację do tego, aby władze różnego szczebla podjęły rozmowę z mieszkańcami okolicznych terenów. Zorganizowani w większości oddolnie wyrażali oni swoje opinie w różnorodnych formach od spotkań i dyskusji do m.in. pokojowych demonstracji, postanowili mieć wpływ na decyzje podejmowane w sprawie lokalizacji tarczy.

Przeprowadzono szereg działań mobilizujących mieszkańców do wyrażenia swoich opinii: przeprowadzono badania sondażowe, podjęto publiczną dyskusję nad wynikami badań sondażowych w ramach cyklu spotkań zorganizowanych w Słupsku w  Kawiarence Obywatelskiej. Zorganizowano kilka konferencji, w tym debatę publiczną, przygotowano list otwarty do premiera w ramach akcji „Żółta kartka dla rządu”. Wszystkie te działania dowiodły, że przeciwników tarczy jest znacznie więcej niż zwolenników, a poziom dezaprobaty mieszkańców dla braku pełnej informacji o planowanym umieszczeniu tarczy w Redzikowie jest bardzo wysoki.

Centrum Inicjatyw Obywatelskich (CIO) odegrało ważną rolę w inicjowaniu i organizowaniu poszczególnych działań z zakresu partycypacji obywatelskiej. To właśnie z ich inicjatywy przeprowadzono dwukrotnie badania sondażowe oraz zorganizowano akcję zbierania podpisów pod listem do premiera. Uczestniczyli także we współorganizowaniu debaty publicznej w czasie jednej z konferencji.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony