Budżet lokalny

Zgromadzenia ludowe w szwajcarskim mieście Kloten

Rok realizacji: 2012 - 2019

Zgromadzenie ludowe (Landsgemeinde) to znana od średniowiecza forma demokracji bezpośredniej. Jego niemiecka nazwa dosłownie oznacza „wspólnotę zamieszkującą dany kraj”. W Szwajcarii pierwsze udokumentowane zgromadzenie ludowe odbyło się w 1294 roku; wtedy do udziału w nich upoważnieni byli jedynie mężczyźni będący wolnymi obywatelami. Zgromadzenie polegało na omówieniu przez nich najważniejszych spraw i wspólnym podjęciu kluczowych decyzji.

Dziś już tylko dwa szwajcarskie kantony – Appenzell Innerrhoden i Glarus – podtrzymują tradycję zgromadzeń. Wszyscy uprawnieni do głosowania mieszkańcy raz w roku zbierają się na świeżym powietrzu, aby wybrać władze kantonalne, uchwalić ustawy lub ustalić stawki podatkowe. W pozostałych kantonach zrezygnowano z organizacji zgromadzeń ze względu m.in. na ich niepraktyczność i fakt, że nie zapewniają tajności głosowania. Na poziomie lokalnym w większości gmin zachowały się spotkania o podobnej formie – lokalne zgromadzenie mieszkańców, podczas których głosuje się w sprawie konkretnych projektów (po wcześniejszej dyskusji na ich temat). W mieście Kloten w kantonie Zurychu od kilku lat przywraca się natomiast tradycję zgromadzeń ludowych.

Kloten to kilkunastotysięczna miejscowość, znana głównie z jednego z największych lotnisk w Europie. Zgromadzenie ludowe w odświeżonej formule pierwszy raz zorganizowano tam w 2012 roku. Kolejne miało mieć miejsce w 2014 roku, ale ze względu na brak środków przesunęło się na 2016 rok. Ostatnie odbyło się w czerwcu 2019 roku. Organizacją zgromadzeń w Kloten zajmuje się stowarzyszenie Verein Landsgemeinde Kloten przy wsparciu finansowym i administracyjnym rady miasta.

Esencja projektu

Realizatorzy: stowarzyszenie Verein Landsgemeinde Kloten przy wsparciu rady miasta Kloten (Szwajcaria)
Cel: włączenie mieszkańców w podejmowanie decyzji o przeznaczeniu kilkudziesięciu tysięcy franków rocznie
Czas: od zbierania pomysłów do głosowania nad nimi – kilka miesięcy

Zgromadzenie ludowe jak budżet obywatelski

Celem zgromadzeń w Kloten jest – podobnie jak w znanym z innych miejsc budżecie obywatelskim – realizacja oddolnych pomysłów najlepiej służących społeczności miasta i odwiedzających je osób. W całym procesie mogą uczestniczyć nie tylko pełnoletni mieszkańcy Kloten, lecz także osoby nieletnie i cudzoziemcy. Zgromadzenie ludowe jest ostatnim etapem wyboru wymyślonych projektów. Zanim się odbędzie, najpierw wszyscy zainteresowani zgłaszają swoje pomysły, spośród których następnie – w głosowaniu internetowym – wybierają kilka najlepszych z nich. Dopiero te projekty poddawane są pod głosowanie w ramach zgromadzenia ludowego. Cały proces, nie licząc etapu realizacji projektów, trwa kilka miesięcy.

W pierwszym zgromadzeniu w Kloten udział wzięło około 400 osób. Wybierały spośród 8 pomysłów wyłonionych z 35 zgłoszonych wcześniej pomysłów. W drodze głosowania wskazały 3 projekty, w tym toaletę publiczną przy rynku miejskim i festiwal teatralny.

W 2019 roku do rozdysponowania między zwycięskie projekty było 20 000 franków. W głosowaniu podczas zgromadzenia wygrały: festiwal młodzieży, rozbudowa placu zabaw, stoły do ping-ponga w plenerze i fontanna miejska.

zgromadzenie ludowe Kloten

Logo zgromadzenia ludowego w Kloten

Źródła informacji


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony