Budżet lokalny

Budżet partycypacyjny w Eastfield (Wielka Brytania)

Rok realizacji: 2009 - 2010

W Eastfield (Wielka Brytania) zastosowano metodę budżetu partycypacyjnego do podziału niewielkich środków (ok. 34 tys. funtów, co odpowiadało 0.00002% wszystkich środków publicznych wydawanych w Eastfield) pochodzących z programu Safer Communities Partnership and Scarborough Borough Council i The North Yorkshire Police Authority. Celem całego program było wybranie projektów mających przyczynić się do zmniejszenia przestępczości lokalnej. 20 czerwca 2009 r. uczestnicy konsultacji zdecydowali o wybraniu dziewięciu organizacji, które dostały pieniądze na realizację swoich projektów w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy.

Główną rolę w projekcie odgrywała tzw. grupa sterująca złożona z 12 osób – mieszkańców, lokalnych polityków/urzędników i pracowników socjalnych. Warto jednak zauważyć, że to właśnie mieszkańcy mieli pełnić główną rolę w tym projekcie. Urzędnicy i pracownicy socjalni (w tym policjanci) mieli za zadanie pomóc mieszkańcom w połączeniu myślenia życzeniowego z realiami. 20 czerwca 2009 r. odbył się tzw. „The Decision Day” (Dzień decyzji). Wzięło w nim udział (oprócz grupy sterującej) ponad 80 osób, które wysłuchały prezentacji 19 projektów ubiegających się o środki na realizację.

Za najważniejszy sukces projektu organizatorzy uznali nawiązanie współpracy i przełamanie nieufności pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami i pracownikami socjalnymi. Cały proces był bardzo transparentny, a wybrane przez mieszkańców projekty były realizowane w ich społeczności.
5 lutego 2010 r. Community Confidence Board of North Yorkshire Police Authority opublikowała raport, z którego wynikało, że udało się zredukować liczbę przestępstw na terenie tej społeczności.

Więcej informacji o samym wydarzeniu można znaleźć na stronie North Yorkshire Policy Authority.

Opis przykładu powstał w ramach projektu „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji w m.st. Warszawy” współfinansowanego przez Norwegię w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz ze środków budżetu Państwa, realizowanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony